Archwium > Numer 377 (01/2005) > Pluralizm religijny > To nie odeszło wraz z II soborem watykańskim

To nie odeszło wraz z II soborem watykańskim
Choroba o nazwie "To odeszło wraz II soborem watykańskim" sprawia, że wielu katolików wypowiada się, jakby Kościół przed soborem był zupełnie odmiennym zwierzęciem niż po soborze, a nie kontynuacją tego samego Kościoła.

Mój kumpel Dave jest konwertytą jak i ja. Kiedy po raz pierwszy zaczynał przyglądać się Kościołowi, często rozmawiał z pewnymi siebie, zrelaksowanymi i mającymi dobre intencje świeckimi katolikami, którzy zapewniali go, że to i tamto „odeszło wraz II soborem watykańskim”.

— Co z tymi serwetkowymi jak–im–tam na głowach kobiet? — pytał.

— O, to odeszło wraz II soborem watykańskim.

— Łacina?

— O, to odeszło wraz II soborem watykańskim.

— Niepokalane poczęcie?

— O, to odeszło wraz II soborem watykańskim.

— Doktryna o Trójcy Świętej?

— O, to odeszło wraz II soborem watykańskim.

W tym momencie Dave uświadamiał sobie, że nawet on, choć wie mało o katolicyzmie, jest w miarę pewny, że doktryna o Trójcy Świętej nie „odeszła wraz II soborem watykańskim” i że będzie musiał zbadać sprawę dokładniej — a nie opierać się tylko na informacjach od katolików katechizowanych przez ojca Kapitalnie i księdza Zagadnienia — by dowiedzieć się, o co chodzi.

Wielu z nas znalazło się w podobnej sytuacji. Choroba o nazwie „O, to odeszło wraz II soborem watykańskim” sprawia, że wielu katolików wypowiada się, jakby Kościół przed soborem był zupełnie odmiennym zwierzęciem niż po soborze, a nie kontynu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mark P. Shea - katolicki pisarz i rekolekcjonista, najpierw był agnostykiem, potem wolnym ewangelikiem, a w 1987 roku stał się katolikiem, prowadzi programy telewizyjne i radiowe, redaktor portalu Catholic Exchange, współpracownik Instytutu św. Katarzyny ze Sienny w Kolorado, żonaty, ma czterech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pierwiastek męski i żeński

Wiara i religia

Prawa i dary

Rodzina jako ikona Trójcy Świętej

Rzecz, którą warto wiedzieć


komentarzeFacebook