Archwium > Numer 377 (01/2005) > Felietony > Święci nam niepotrzebni!

Święci nam niepotrzebni!

Pewna czytelniczka po lekturze jednego z moich poprzednich tekstów zauważyła z niesmakiem, że chodziło mi tylko o to, by dołożyć „tym wstrętnym liberałom”. Przy okazji podzieliła się osobliwą opinią, że nawoływanie do większej demokracji w Kościele nie wiąże się z postulatem przyznania „dołom” większych praw w podejmowaniu ważnych decyzji, ale jedynie z pragnieniem, by „góra” odnosiła się do „dołów” z należytym szacunkiem. W duchu pokajania się za felietonistyczną jednostronność chciałem dołożyć teraz „tym okropnym tradycjonalistom”, a byłoby wszak za co. Oj! Byłoby! Niestety, wpadł mi do ręki artykuł z „The Times”, który sprawił, że tzw. tradycjonalistów muszę zostawić na później.

Sprawa dotyczy jednej z londyńskich szkół podstawowych, która jest sponsorowana przez Kościół anglikański. Otóż szkoła ta od kilku wieków nosi imię świętej Marii Magdaleny. Problem tkwi w słówku „świętej”. Radni dzielnicy, w której owa szkoła się mieści, zastanawiają się całkiem poważnie, czy przymiotnik „święty” w nazwie szkoły nie stanowi obrazy dla członków innych religii. Ten nadzwyczajny, wręcz rewolucyjny, duch tolerancji prowadzi radnych do wniosku, że wystarczyłoby samo „Maria Magdalena”. Po co takie brzydkie i prawdopodobnie ksenofobiczne słowo jak „święta”?

Religijni przywódcy, w tym żydzi i muzułmanie, stwier (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Mgła w Kazimierzu, mgła w mediach

Matka Boża parlamentarzystów

Arcybiskup Życiński gra dalej

Tsunami na rekolekcje

CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA?


komentarzeFacebook