Archwium > Numer 376 (12/2004) > Felietony > Ku nowej Europie z ufnością...

Ku nowej Europie z ufnością...

Kiedy kupowałem sobie bilet powrotny z Rzymu na 29 października, nie miałem pojęcia, że ryzykuję utknięciem w blokadzie lub wręcz skasowaniem mojego lotu z powodu zjechania się do Wiecznego Miasta prezydentów, premierów i ministrów, którzy podpisywali Traktat konstytucyjny Unii Europejskiej. Ojciec Święty stwierdził, że „był to niezwykle znaczący moment w budowaniu »nowej Europy«, na którą nie przestajemy patrzeć z ufnością”. Jednak owo patrzenie z ufnością na integrację europejską wymaga coraz większego wysiłku. Jan Paweł II uznał za stosowne wskazać dwie sprawy. Po pierwsze to, że duchowe dziedzictwo chrześcijaństwa pozostaje fundamentalnym elementem przyszłego rozwoju Unii. Po drugie, wyraził nadzieję, że katolicy będą nadal obecni w instytucjach europejskich, by wnosić w nie ewangeliczny ferment.

Wydaje się bowiem, że obecność katolików w strukturach Unii Europejskiej jest zagrożona. Chyba że będą oni katolikami jedynie nominalnie i w niewielkiej mierze będą się odwoływać do nauki katolickiej. O tym, że tak właśnie może być, świadczy casus Rocca Buttiglionego, który jako filozof i katolik wyznał nieopatrznie przed komisją parlamentarną, że akty homoseksualne są grzechem i przejawem moralnego nieładu. Co prawda, zaraz zastrzegł, że jest zwolennikiem takiego prawa, które nie zajmowałoby się prywatnymi wyborami osób homoseksualnych, ale nie na wiele się to zdało. Buttiglione wdał się też w niebezpieczne – jak się okazało – porównania, że polityka glob (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Skasować jezuitów!

Czy biskupi się mieszają?

Dyktatura urażonych

Pielgrzymowanie przed i za krzyżem

O powodach irytacji


komentarzeFacebook