Archwium > Numer 375 (11/2004) > Czas starości > Starzeć się pięknie

Starzeć się pięknie
Starość jest przygodą jak cała reszta życia. Nie wiekiem przygody, lecz przygodą wieku. Przygoda to nie tylko przemierzanie świata, lecz również droga prowadząca, bez względu na wiek, do odkrycia piękna natury, odkrycia innych, odkrycia siebie, odkrycia Boga.

Przez długi czas myślałem, że wciąż jestem młody: poruszałem się sprawnie, mimo przejścia dwóch operacji nie odczuwałem dolegliwości; jako dziennikarz nadal pisałem artykuły i w końcu mogłem zrealizować długo powstrzymywane pragnienie publikowania książek; myślałem jedynie o przyszłości i nigdy nie oglądałem się za siebie; uczestniczyłem wraz z czytelnikami i różnymi grupami w licznych dniach skupienia i spotkaniach modlitewnych. Emerytura nie tylko nie zaburzyła rytmu mojego życia, ale go przyspieszyła. Aż pewnego dnia…

Pewnego dnia podczas zebrania rady administracyjnej, do której od dawna należałem, musiano wyznaczyć członka tej rady, by przez dziesięć minut sprawował zastępstwo — czas potrzebny do wybrania nowego przewodniczącego. „Proponuję — powiedział ustępujący przewodniczący — żeby poprosić o tę przysługę najstarszego wiekiem”. I zobaczyłem, że wszystkie oczy zwracają się w moją stronę.

W pierwszej chwili bardzo mnie bawiła ta efemeryczna władza. Sprawowałem ją z zapałem i byłem w dobrym humorze. Jednak coś we mnie pękło. Nagle zdałem sobie sprawę ze swojego wieku. To był pierwszy sygnał — bo nie zawsze czujemy, że nadchodzi starość. I nagle — oto ona w całej swej okazałości. Nic się nie zmieniło: już od dawna nadchodziła, jednak zmieniło się wszystko: wiedziałem, że nadeszła, ponieważ inni to potwierdzali.

„Jest pan emerytem!”

Mniej więcej w tym samym czasie zostałem zaproszony na spotkanie z o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Bogaty w relacje

Nawrócenie Szawła

Razem, choć osobno

Pochwała ogłoszeń

Spełniają się proroctwa


komentarzeFacebook