Kim jest starzec?
Starzec jest oknem, przez które dociera do człowieka Boże światło, do pełnienia swej posługi potrzebuje nieustannej troski o jak największą przezroczystość.

Niemal każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej. O starości staramy się nie myśleć, a jeśli już, to myślimy z niepokojem. Obiegowe powiedzenie, że „lepiej być młodym, pięknym i bogatym” przyjmujemy jako oczywistość i tylko czasem — z wiekiem coraz częściej — towarzyszy mu westchnienie bezradności. Bo czy można pragnąć starości? Pytanie to skłonni jesteśmy potraktować jako zwrot retoryczny. Rzadko przy tym zastanawiamy się, jak bardzo takie podejście uzależnione jest od panujących w naszym społeczeństwie opinii, a tym samym, że możliwe jest podejście zupełnie odmienne.

Tymczasem — jak pisze Olivier Clément:

na chrześcijańskim Wschodzie — i ogólnie na Wschodzie — kocha się starość, ponieważ uważa się, że jest ona dana po to, aby się modlić,

a temu stwierdzeniu wybitnego współczesnego teologa prawosławnego towarzyszą gorzkie słowa o cywilizacji zachodniej:

Cywilizacja, w której ludzie już się nie modlą, jest cywilizacją, w której starość nie ma sensu. Ludzie idą tyłem ku śmierci, udając młodość; jest to bolesny spektakl, ponieważ zostaje dana możliwość ostatecznego wyrzeczenia się i ofiarowania siebie, ale nie jest wykorzystana.

Clément zauważa, że

w starości odczuwa się Boga poprzez coraz cieńszą ściankę życia biologicznego i człowiek staje się jak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ireneusz Cieślik - ur. 1961, studiował teologię na KUL, inicjator i autor książkowego opracowania ankiety "Dlaczego chodzę, dlaczego nie chodzę do kościoła?", współautor wywiadu rzeki z o. Tomaszem Kwietniem OP "Błogosławione marnowanie", mieszka w Olkuszu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Tischner daje do myślenia

Zapasy

Droga rzadziej uczęszczana

Aroganckie nowinki w Kościele

Boży wybrańcy


komentarzeFacebook