Archwium > Numer 374 (10/2004) > Orientacje > Człowiek w tyglu woli Boga

Człowiek w tyglu woli Boga

Marzena Florkowska, Ojciec Piotr. Benedyktyn - kameduła - rekluz Wydawnictwo "M", Kraków 2004, 308 s. O. Piotr Rostworowski, Myśli, powiedzenia, anegdoty wybór i opracowanie Marzena Florkowska Tyniec, Kraków 2004, 112 s.

Jednym z najstraszliwszych przekleństw w kulturze chińskiej jest to: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Ciekawe czasy to te, które trwale zapisują się w podręcznikach historii, zaś nauka o dziejach nie zajmuje się specjalnie czasami spokojnymi, lecz momentami wyjątkowej eskalacji ludzkiej przewrotności. Nie wiem, czy czasy współczesne można zakwalifikować już do tych „ciekawych”, ale z pewnością nie są nudne. Tym bardziej postacie XX wieku w napotkanych przeciwnościach lśnią blaskiem człowieczeństwa lub karłowacieją na skutek swego lichego postępowania. Miniony wiek należy do człowieczeństwa — ocalonego, zdobytego, zachowanego.

Ojciec Piotr Rostworowski (1910–1999) był postacią fascynującą. Tym, którzy nie mogli się z nim zetknąć, naprzeciw wychodzą dwie publikacje Marzeny Florkowskiej: Ojciec Piotr. Benedyktyn — kameduła — rekluz oraz zbiór w jej opracowaniu Myśli, powiedzenia, anegdoty.

Dlaczego, że wydaje się fenomen tej postaci z roku na rok wzrasta? Coraz częstsze wspomnienia o ojcu Piotrze, publikacja jego pism — to wszystko wskazuje, że mamy do czynienia z człowiekiem wciąż obecnym. Tymczasem nie powinniśmy nic o nim wiedzieć. Był przecież mnichem, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRAWOSŁAWNE SERCE ZACHODU

Napięta struna ciała

Patrzeć będę w księżyc, widzieć będę słońce

LEGENDY DRUGIEGO MIASTA

"Listy do rodziny", "Fronda"


komentarzeFacebook