Głoszenie słowa
W naszych słowach brak władzy i siły, ponieważ tak często boimy się mówić prawdę. Obawiamy się wspominać w naszych kazaniach o twardym doświadczeniu tych, z którymi żyjemy.

Uczył ich jak ten, który ma władzę (Mt 7,29).

 

W Ewangelii czytamy, że Jezus „uczył ich jak ten, który ma władzę”. Kiedy mówił, ludzie siadali i słuchali, działy się cuda, chorzy byli uzdrawiani, a życie ludzi się zmieniało. Prawdopodobnie największym wyzwaniem, przed którym staje edukacja katolicka, jest odkrycie, jak w klasie, w domu czy w kościele mówić o naszej wierze słowami, które mają władzę.

Nudne i bezowocne głoszenie kazań było problemem od samego początku. Nawet według słownika Webstera głoszenie kazania to „udzielanie moralnej lub religijnej nauki, szczególnie w nudny sposób”. Kiedy odczuwam znużenie moimi własnymi kazaniami, pocieszam się, przypominając sobie, że święty Paweł mówił tak długo, iż Eutyches zasnął i padł martwy. Poprosiłem organizatorów naszego spotkania, aby zamknęli drzwi na klucz dziś wieczorem, aby nikt nie mógł uciec. Kiedy święty Cezary z Arles mówił, jego kazania były tak nużące, że drzwi musiały być zamknięte na klucz, aby powstrzymać ludzi przed ucieczką. John Donne, anglikański kaznodzieja i poeta, twierdził, że purytanie głosili kazania bardzo długo, ponieważ kiedy zgromadzenie zapadało w sen, mówili, dopóki ludzie się nie obudzili.

Jednakże problem, z którym mamy do czynienia dziś, nie jest odwiecznym problemem nudnego głoszenia kazań. Chodzi o to, w jaki sposób możemy odnowić język, który (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kazanie na otwarcie

Przyszłość

Mieć w życiu pasje

Radości i smutki współczesnego kapłaństwa

Siedem słów Jezusa


komentarzeFacebook