Władca pierścienia

Spojrzał na zegarek. Dochodziła dziewiąta. Przez szczelinę w kotarze wdzierało się ostre światło, dzieląc pokój na dwie części. „Marta już pewnie w pracy”. Krystian zwykle wstawał o siódmej, ale wczoraj posiedzieli do drugiej w nocy. Noc objawień. Ojciec, którego kochał, okazał się nie jego ojcem. Marta, która nic dla niego nie znaczyła — ukochaną siostrą. Leżał w łóżku i masował sobie skronie, prostując jednocześnie palce u nóg. Po paru minutach wstał i poszedł do toalety. Stanął przed lustrem. Zmył make–up z nosa i zaczął dokonywać dokładnych oględzin twarzy. Nos nabrał atrakcyjnych barw, ale za to opuchlizna była mniejsza. Przyłożył opuszki palców do czoła. Twarz jak po walce bokserskiej, dwa palce w gipsie. I… dopiero teraz rzucił mu się w oczy sygnet na lewej dłoni. Dopełniał komediowego widoku. Pieczęć upadku. Nagle poczuł wstyd. Ściągnął sprezentowany mu kiedyś przez Olę platynowo–złoty pierścień z maleńkimi brylancikami układającymi się w koronę. Poczuł głęboką niestosowność noszenia tej oznaki. Oznaki czego? Błękitna krew raczej w nim nie płynęła. Kiedy syn marnotrawny powrócił do ojca, otrzymał nowy pierścień, który był symbolem przywróconej godności. Krystian poczuł, jakby to właśnie zdjęcie tego pierścienia dawało mu z powrotem odrobinę godności.

„Co się ze mną dzieje? Nie jestem sobą, nigdy dotychczas nie przyszła mi myśl, aby się go pozbyć”. Kiedyś w czasie transmisji pielgrzymki Papieża, którą oglądał w  (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drabina Melchiora

Człowiek z drzewa (2)

Laurka dla księdza

Gusła

Who is who


komentarzeFacebook