Archwium > Numer 373 (09/2004) > Felietony > Logika tabloidalna

Logika tabloidalna

W jednym z poprzednich felietonów pisałem przychylnie o dziennikarzach. Zadeklarowałem, że się ich nie boję i że chętnie pomagam, jeśli proszą o przysługę. Ale cóż! Człowiek uczy się całe życie i dziś byłbym już ostrożniejszy w tej otwartości na media. Niedawno pewien dziennikarz zaproponował rozmowę o możliwości spowiedzi zapośredniczonej elektronicznie, czyli np. przez telefon lub Internet. Na ten temat niejednokrotnie się już wypowiadałem, zgodziłem się więc na krótki wywiad i na zdjęcie. Zastrzegałem jednak na różne sposoby, że nie jestem propagatorem tego rodzaju spowiedzi, a sam problem interesuje mnie raczej jako teologiczno–duszpasterska ciekawostka. Kiedy jednak trafiła do moich rąk gazeta, szybko zrozumiałem, że dałem się zmanipulować. Na okładce para w jednoznacznie seksualnej pozie oraz tytuły: „Seks w biurze” i „Czy Kościół odpuści”. W środku mniej więcej to samo, a poza tym ja w koloratce oraz obwieszczenie „Postępowy jezuita”. Jednym słowem obciach zupełny. Pretensje jednak mogę mieć tylko do siebie… Jak się człowiek kuma z tabloidami, to powinien być przygotowany na różne przykre niespodzianki.

Niesmakiem napawa mnie też sposób, w jaki media rzucają się na temat pedofilii. Owo straszne zboczenie jest poważnym problemem, stąd wymaga fachowej dyskusji polityków, prawników, policji, lekarzy i wychowawców, aby znaleźć właściwe rozwiązania i jak najskuteczniej zapobiegać tragediom dzieci. Zamiast poważne (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Chuck Norris też przyjął kolędę...

Od Rydzyka do Owsiaka

Rozkwit czy upadek?

MOTYWACJE

KONIEC ŚWIATA 2012


komentarzeFacebook