Archwium > Numer 370 (06/2004) > Wiara codzienna > Jezus - tak po prostu

Jezus - tak po prostu
Poznać Jezusa nie nadzwyczajnie uzdrawiającego i rozmnażającego, ale Jezusa codzienności, pochylonego troskliwie i ścierającego pot z twarzy chorego, drapiącego się po nosie, odpędzającego natrętną muchę, Jezusa nadzwyczajnego w zwyczajności.

 Czy zastanawialiście się kiedyś, który fragment Ewangelii jest wam najbliższy? W którym odnajdujecie siebie?

Ja lubiłam zadawać sobie to pytanie, bo ten wybór zmieniał się na różnych etapach mojego życia. Był czas, kiedy lubiłam sobie wyobrażać siebie siedzącą u stóp Jezusa, zasłuchaną w Jego pełne miłości słowa, dostającą burę od siostry, bardziej zaradnej, pracowitej. Tu było moje miejsce, u stóp Jezusa… z głową już nie w chmurach — co słyszałam od dziecka — ale w Jego słowach, w Jego troskliwej czułości, w zapewnieniu, że nie jestem wcale taką niedojdą. W końcu wybrałam najlepszą cząstkę, nawet jeśli nie umiem tak wysprzątać mieszkania czy podać do stołu. Był to czas poznawania Jezusa, ale i samej siebie.

Podobno św. Wojciech lubił wyobrażać sobie, że jest małym chłopcem podającym Jezusowi ryby tuż przed rozmnożeniem — jak widać, miał zdecydowanie pokorniejszą wyobraźnię. Znałam kiedyś dziewczynę, która była jakby umarła, aż podczas modlitwy o uzdrowienie usłyszała w duszy słowa Talita kum. Wiem, że od tej pory postać małej, przywróconej do życia dziewczynki na zawsze pozostała jej bliska.

Tak to już jest z naszym Jezusem z Ewangelii. Wydaje się, że wszystko znamy na pamięć. Kolejne sceny uzdrowień, wielkich mów migają jak dobrze znane kadry filmu, jak fotografie i obrazy oglądane po wielokroć. Wydaje nam się, że nic nas nie zaskoczy, a Pan Bóg w niebie śmieje się ubawi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ewa Korczyńska - ur. 1969, dawniej animatorka oazowa, drużynowa harcerska i nauczycielka muzyki, mężatka, ma troje dzieci, od lat związana wraz z rodziną z ruchami Nowej Ewangelizacji, autorka książek: "Opowieści Złotoustej Jagody", "Po prostu Jezus" i "Po prostu Matka", publikowała w "Bożym Posłańcu", "Jezus żyje" oraz "W drodze". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Papieski połów

Jagoda sierpniowa, Jagoda grudniowa

Święta Chwila

Różaniec Basi

O bazyliszku


komentarzeFacebook