Archwium > Numer 370 (06/2004) > Orientacje > Nauki ze spaceru po wodzie

Nauki ze spaceru po wodzie

Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył, Znak, Kraków 2003, 263 s.

 

Od kiedy nauczyłem się czytać, chciałem pracować w bibliotece. Przechadzać się wśród regałów uginających się od książek. Cisza, spokój. Na biurku stoi gorąca herbata, przede mną otwarta książka i tajemnice stają się jasne. Z pracy w bibliotece nic nie wyszło. Później marzyłem, żeby zasypać książkami własny dom, żeby półki się załamały, a człowiek pozostał w powodzi dzieł. Nie udało się. Poszukiwałem rozwiązania. Znalazłem Biblię. Nie tyle Księgę, ile całą bibliotekę. I tak już zostało.

Wiara naukowca

Biblia jest księgą, której nie da się zrozumieć bez pomocy człowieka. Potrzebny jest przewodnik. Anna Świderkówna dobrze sprawdza się w tej roli, co potwierdza wydana przez Znak rozmowa z Elżbietą Przybył, zatytułowana Chodzić po wodzie. Nie tylko dlatego, że jest autorką popularnych Rozmów o Biblii, papirologiem, osobą o głębokiej wierze. Również dlatego, że licząc 79 lat, zachowała pogodne spojrzenie na świat, na człowieka. A przecież przeżyła powstanie warszawskie, lata komunizmu w Polsce, tęsknotę za klasztorem, do którego trafiła po 17 latach oczekiwania i usłyszała, że… nie ma powołania. Tych wątków wystarczyłoby na kilka biografii. Pod koniec życia człowiek inaczej patrzy na swoje bytowanie. Świderkówna mogłaby być przecież osobą zgorzkniałą, pełną pret (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZELMOWSKI UŚMIECH

Czekając na Generała

"Pastores", "Więź", "Znak", "Relikwie", "Pieśni Liturgii Triduum Paschalnego", "Solaris"

Uczeń muszli

Patrzeć będę w księżyc, widzieć będę słońce


komentarzeFacebook