Archwium > Numer 369 (05/2004) > Zamyślenia > O daremnych próbach znalezienia nieba na ziemi

O daremnych próbach znalezienia nieba na ziemi
Miłość, praca, rozrywka zamierają wskutek braku umiaru. Zapracowujemy się na śmierć. Zabawiamy się na śmierć. Zakochujemy się na śmierć.

Nieumiarkowany jest człowiek w swoich pragnieniach: w pragnieniu uznania, z powodu władzy, bezpieczeństwa. My, ludzie, cierpimy wręcz na brak umiaru. Im dłużej człowiek żyje pełnym życiem, a nie — ze strachu (por. Mt 25,13–30) — jedynie połowicznie, tym jaśniej uświadamia sobie, że oczekuje od życia zawsze więcej, niż od niego otrzymuje. Jaki jest sens takich doświadczeń?

Karl Rahner powiedział kiedyś, że to oznaka łaski, gdy dane jest nam w życiu korzystać stale z otwartego rachunku, z kredytu Bożego zaufania. W owym nadmiarze naszych pragnień można by zatem dostrzec — z teologicznego punktu widzenia — przejaw subtelności Boga, z jaką przypomina nam On o sobie.

Za tym wszystkim kryje się prawda głoszona przez religie od wieków: nasze życie na ziemi to „trzecia ciąża”. Z niej, przechodząc przez śmierć, rodzimy się do życia, któremu przypisuje się takie właściwości, jak „wieczne” lub po prostu „prawdziwe”. Używa się przy tym przede wszystkim symboli nieba i raju, ale też i światłości wiekuistej czy wiecznego odpoczynku. Człowiek zawsze będzie na ziemi nieco obcy. Ma to nam przypominać, że nie zostaliśmy stworzeni (tylko) dla ziemi, lecz dla nieba. Bóg, który jest w swej istocie bezgraniczną Miłością, nieustannie rodzi, powołuje do życia tych, których miłuje. Z miłości (ex amore) zostaliśmy stworzeni (Mdr 11,24–26).

Stąd też zasadniczym celem nauki religijnej sztuki życia był (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paul M. Zulehner - ur. 1939 roku w Wiedniu, profesor teologii pastoralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego, socjolog religii, 1964 - święcenia kapłańskie, lata 80. - teologiczny doradca Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Założył Forum Pastoralne ds. Wspierania Kościoła w Europie Wschodniej i Środkowej oraz grupę ds. kościelnych badań socjologicznych. Od 1991 roku kieruje Instytutem Badania Wartości im. L. Boltzmanna. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ukazać ludziom cel i nadzieję

Inaczej to sobie wyobrażałam

Ono już jest

PRAWDA O NAS

O tym, jak trudno prowadzić życie ukryte


komentarzeFacebook