Archwium > Numer 369 (05/2004) > Felietony > Dziennikarze o Kościele, prawnicy o psach

Dziennikarze o Kościele, prawnicy o psach

Należę do księży, którzy nie boją się dziennikarzy. Jeśli o coś proszą, to staram się – o ile mogę – pomóc. Rozumiem, że pracują szybko i w dużym stresie, stąd nie marudzę i nie przekonuję ich, iż powinni zadzwonić do mnie z tygodniowym wyprzedzeniem albo że najlepiej będzie, jak udadzą się do specjalisty, bo ja w materii, o którą pytają, nie mam habilitacji. Pamiętam, jak pewnego razu zgłosiła się do mnie zadyszana ekipa telewizyjna z Polsatu. Prosili, bym coś powiedział o mszy krzyżma, bo byli w katedrze i myśleli, że jakiś ksiądz łaskawie powie im ze dwa zdania, co to jest to krzyżmo, ale jeden stwierdził, że nie jest doktorem od liturgii, drugi powiedział, iż musiałby spytać biskupa o pozwolenie, a trzeci z oburzeniem oznajmił, że z Polsatem to on w ogóle gadać nie będzie. Ostatni coś powiedział, lecz długo i nie na temat.

Zdarza się czasem, że i mnie dziennikarze trochę zdenerwują. Nie tak dawno poproszono mnie o wypowiedź na temat zmiany sytuacji polskiego Kościoła po 1 maja, czyli po wejściu do Unii Europejskiej. Jakim nowym zagrożeniom katolicy znad Wisły będą musieli stawić czoło? Stwierdziłem – zgodnie z osobistym przekonaniem – że żadnych specjalnych, nowych zagrożeń nie ma, gdyż Kościół polski od dawna jest w Europie i od dawna mierzy się z różnymi „europejskimi” i nie tylko zagrożeniami. Ponadto dodałem, że nie ma co podgrzewać atmosfery i głosić na dachach, że 1 maja będzie oznaczał dla Kościoła (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zderzenie z Naphtą

Dyktatura urażonych

CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ BENEDYKTEM XVI

Dialog z grobami pobielanymi

YOUCAT do poduszki


komentarzeFacebook