Archwium > Numer 368 (04/2004) > Reportaż > Pozytywista z plebanii

Pozytywista z plebanii
"Pisząc teksty o biedzie, nie sądziłem, że jest ona tak dramatyczna. Zobaczyłem to dopiero, kiedy objąłem tę parafię. Najbardziej przerażała mnie inercja dorosłych. Rodzice ubezwłasnowolnieni przez poprzedni system zapomnieli, że trzeba dbać o własne dzieci".

Jest średniego wzrostu. Chodzi szybko. Z lewą ręką w kieszeni. Starannie ubrany. Zazwyczaj w szary garnitur i koszulę z koloratką. Zamyślony. Z przyklejonym nieco uśmiechem. Co chwila ktoś go pozdrawia. Albo on kogoś. Zatrzymują się na chwilę. Czasem na dłużej. Rozmawiają o sąsiadach, znajomych i załatwiają jakieś sprawy. Umawiają się na za kilka dni. Będą omawiać nowy projekt i szukać sponsorów przyszłorocznych kolonii.

Mężczyzna w szarym garniturze mówi szybko o kolejnych pomysłach: jak walczyć z alkoholizmem na wsiach, brakiem porządku w obejściach. Zna zarówno zalety, jak i wady swoich parafian. Z równą swobodą potrafi mówić o jednych i drugich. Ze zrozumieniem i taktem. Zna wieś równie dobrze, jak miasto. Sam z niej pochodzi, wychowany w rodzinie pracującej przez lata w wiejskiej oświacie.

Zamieszkał na strychu

Ksiądz Sławomir Kokorzycki kończył seminarium duchowne w Szczecinie w 1989 roku. Był wyróżniającym się studentem. Dwa lata wcześniej, jeszcze jako kleryk, służył przy ołtarzu Ojcu Świętemu podczas mszy na szczecińskich błoniach. Później, zwyczajowo, praktykował w parafiach diecezji. Przed objęciem probostwa posługiwał w diecezjalnym wydawnictwie. Kiedy trafił do parafii Korytowo w połowie grudnia 1995 roku, nie miał nawet plebanii. Poprzednia się spaliła, a wierni nie widzieli potrzeby budowania nowej. Ksiądz zamieszkał w bloku na strychu niegdyś służącym za pralnię i  (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Wyrwich - politolog, dziennikarz, publikował m.in. w "Kulturze", "Literaturze", "Polityce". Autor około 500 reportaży prasowych o tematyce społecznej i historycznej oraz książek "Łagier Jaworzno", "Czarne i białe", "W celi śmierci". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przystań opodal rzeki

Cygan w szkolnej ławce

Kurhan świętych obcowania

Z jasnego kościoła do ciemnej celi

Jeśli zajdzie taka potrzeba...


komentarzeFacebook