Prawa i dary

Funkcjonuje dziś opinia, że Kościół odmawia kobietom ich „praw”, kiedy mówi, iż „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne” (Ordinatio sacerdotalis). Nie trzeba daleko szukać, by natknąć się na podobną retorykę: „Zakaz kapłaństwa kobiet opiera się na starożytnej koncepcji niższości kobiet. Jednak wszyscy zostaliśmy stworzeni na obraz Boży i mamy te same prawa, a fakt, że Jezus był mężczyzną, tego nie neguje. Jest to, razem z faktem, że wszyscy apostołowie byli mężczyznami, jedyna rzecz, na której Kościół opiera wyłączne kapłaństwo mężczyzn. Jednak w czasach, w których Jezus kroczył po ziemi, byłoby dla Niego rzeczą nie do pomyślenia, by wybrać kobiety do służby kapłańskiej. Nie dlatego, że kobiety nie były do tego zdolne, ale dlatego, że nie zostałyby zaakceptowane”.

Pierwszy kłopot polega na tym, że święcenia, jak wszystkie sakramenty, nie są „prawem”, ale darem. Nikt nie ma „prawa” do chrztu, eucharystii, a już najmniej do kapłaństwa. Próba mówienia o „prawach” w odniesieniu do sakramentów jest jak grożenie Niebu sądem za darmowy dar zbawienia. Gdyby Bóg dał nam to, na co sobie zasłużyliśmy, ściśle przestrzegając prawa, to wszyscy bylibyśmy potępieni. Chrystus przyszedł, by nas od tego zbawić, nie by nam dać to, na co sobie zasłużyliśmy.

Jednak, czy nie jesteśmy wszyscy „r&oacut (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mark P. Shea - katolicki pisarz i rekolekcjonista, najpierw był agnostykiem, potem wolnym ewangelikiem, a w 1987 roku stał się katolikiem, prowadzi programy telewizyjne i radiowe, redaktor portalu Catholic Exchange, współpracownik Instytutu św. Katarzyny ze Sienny w Kolorado, żonaty, ma czterech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Znajdując bratnią duszę w postmodernistycznej kulturze

Czy powinno się uczyć Biblii w szkole publicznej?

Jonasz i Boże wezwanie do miłosierdzia

To nie odeszło wraz z II soborem watykańskim

Pierwiastek męski i żeński


komentarzeFacebook