Posłuchajcie wyspy!
Bernard mówi, że godność uzdalnia człowieka do panowania nad stworzeniem, ale na cóż zda się nam zdobycie całego świata, skoro nie umiemy poradzić sobie z sobą samym.

Datę powstania traktatu św. Bernarda z Clairvaux O miłowaniu Boga tradycyjnie umieszcza się między rokiem 1126 a 1141. Jest on odpowiedzią Bernarda na — zdawałoby się — naiwne pytanie postawione mu przez wysoko postawionego w kościelnej hierarchii przyjaciela kardynała — diakona Emeryka, „kanclerza Kościoła rzymskiego”, jak czytamy w adresie traktatu. Pytanie zostało sformułowane tak: „Dlaczego i jak mamy kochać Boga?”. Wstęp traktatu wbrew pozorom nie stanowi koncertu kokieterii. Bernard potrafi napisać: „brak mi niezbędnej gorliwości i talentu” lub wyznać, że nie jest zdolny ani do modlitwy, ani do komponowania teologicznych rozpraw. Jest to bardzo wiarygodne świadectwo służby wspólnocie — wbrew wszelkim mniemaniom o sobie, doświadczeniu słabości i zmęczenia istnieje obowiązek wobec Kościoła, zadanie do wypełnienia, które może obnażyć moją niekompetencję, luki w wiedzy, odebrać resztki cennego prywatnego czasu — a zarazem jedną z pierwszorzędnych cech miłości skierowanej do wspólnoty jest dyspozycyjność.

Jak już pisałem w liście poprzednim: w ekosystemie Bernarda wszystko jest ważne i Wstęp traktatu jest tego właśnie dobrym przykładem — już na początku Bernard występuje w roli doświadczonego pedagoga, który wyjaśniając zadany temat, sam ubogaca siebie, potrafi nawet w tym zajęciu znaleźć przyjemność. Bądźmy również przygotowani podczas spotkania z Bernardem na powtórkę z życia chrześcijańsk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GWÓŹDŹ W ŚCIANIE

Karomenya wstępuje do nieba!

O goryczy

Dziedzictwo i tożsamość

Tak się składa, że żyję


komentarzeFacebook