Archwium > Numer 364 (12/2003) > Rozmowy o encyklikach > Po rozum do głowy i po wiarę do serca

Po rozum do głowy i po wiarę do serca

Czy tylko człowiek wierzący w Boga znajdzie sens życia?

Każdy człowiek szuka sensu, jest bowiem zwierzęciem rozumnym, myślącym i chce znaleźć uzasadnienie, zarówno dla czynów, które ma zamiar popełniać, jak i znaleźć bardziej fundamentalną strategię dla całego swojego życia. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, które ma trzy postaci: „kim jestem?”, „skąd jestem?”, „dokąd zmierzam?”. To jest horyzont pytań, który jawi się przed każdym człowiekiem myślącym. Od nich nie można uciec, chociaż wielu próbuje je przed sobą schować, tak jakby żyli z chwili na chwilę, z dnia na dzień, z roku na rok. Jest to niewątpliwie forma nieautentyczności życiowej, egzystencjalnej. Problem prawdy istnieje najpierw w człowieku jako pytanie i w tym sensie jest uniwersalne.

Dlaczego mówi się, że dzisiejsze czasy są skażone pokusą rozpaczy, chorobą bezsensu? Jeżeli to są uniwersalne pytania, jak to się dzieje, że dzisiaj trudniej znaleźć na nie odpowiedzi?

W paradoksalny sposób jest to potwierdzenie tego, co powiedzieliśmy przed chwilą. Świadomość, którą podziela wielu nam współczesnych, że nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, rodzi rozpacz. Gdyby to były czysto teoretyczne pytania, niedotyczące egzystencji człowieka, tylko teoretycznego problemu naukowego, nie prowadziłyby do takiego stanu. Ta rozpacz potwierdza doniosłość egzytencjalno–życiową tej kwestii. Co ją wywołuje? Co jest prz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Andrzej Kłoczowski OP - ur. 1937, dominikanin, prof. dr hab., historyk sztuki, teolog, filozof, duszpasterz, wykładowca, kaznodzieja, w latach 1973?1993 członek zespołu redakcyjnego miesięcznika "W drodze". Napisał m.in. "Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię", "Drogi człowieka mistycznego". Mieszka w Krakowie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PO PROSTU LUBIŁ LUDZI

INTELIGENTOM POD ROZWAGĘ

ZNOSIĆ JEDEN DRUGIEGO

KORZENIE OCZU SĄ W SERCU...

ODWAGA DOBREGO ŻYCIA


komentarzeFacebook