Archwium > Numer 363 (11/2003) > Ut unum sint > Wspólnota w prawdzie

Wspólnota w prawdzie

Wydaje się, że „Ut unum sint” nie mówi o ekumenizmie niczego nowego w aspekcie doktryny ponad to, co nauczanie II Soboru Watykańskiego. Dlaczego zatem ta encyklika jest tak ważna?

Nie jestem pewien, czy nie ma w niej nic nowego. Mówiąc o nowości, nie mam na myśli wypowiedzi sprzecznych z nauczaniem soboru czy nauczaniem przedsoborowym. Encyklika ta wprowadza istotny postęp w stosunku do tego, co Kościół mówił wcześniej. Na przykład we fragmentach dotyczących stosunków Wschodu z Zachodem explicite obecne jest to, co dokumenty soborowe wypowiadają jedynie implicite: połączenie Wschodu i Zachodu ma bezdyskusyjny priorytet w rozumieniu ekumenizmu przez Kościół katolicki.

Istotne jest również to, co Ojciec Święty mówi o roli papiestwa, otwartość na ponowne zastanowienie się nad sposobem jego funkcjonowania. Może być ono na nowo przemyślane i — jak sugeruje Papież — do pewnego stopnia ukształtowane inaczej, tak by w swym wymiarze ministerialnym służyło jedności chrześcijan. Znam teologów prawosławnych, którzy mówią, że ich Kościół czekał 1000 lat, by usłyszeć z papieskich ust to, co Jan Paweł II wypowiada w Ut unum sint w odniesieniu do posługi Piotrowej. Wprawdzie reakcja na tę propozycję ze strony prawosławnej była rozczarowująca, niemniej jednak Ut unum sint daje możliwości, które, jak ufam, będą w przyszłości podjęte przez prawosławnych i rozważone wsp (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Richard John Neuhaus - był wybitnym amerykańskim intelektualistą, współpracował z pastorem Martinem Lutherem Kingiem, po 30 latach bycia luterańskim pastorem przeszedł na katolicyzm, przyjmując święcenia kapłańskie w Kościele rzymskokatolickim; przewodniczący Institute on Religion and Public Life i redaktor naczelny miesięcznika "First Things", po polsku ukazały się dwie jego książki: "Biznes i Ewangelia" oraz "Śmierć w piątek po południu", zmarł 8 stycznia 2009 roku w Nowym Jorku. (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Nie przeszedłem na katolicyzm, aby być złym katolikiem

Nie sądźcie

Wybrukowana czaszkami biskupów

Pochwała namiętności

STRASZNE RZECZY POŚRÓD DOBRYCH LUDZI


komentarzeFacebook