Who is who

Nie miał absolutnie ochoty tam jechać. Na myśl, że po raz trzeci będzie musiał poprosić szefa o przedłużenie terminu oddania projektu robiło mu się niedobrze. Dawno by się z tym uporał, gdyby nie ten cholerny pech. Lawina. Czy do końca życia ma płacić za jeden niemądry ruch? To niesprawiedliwe. Chciał oskarżyć Pana Boga, ale ponieważ w Niego nie wierzył, nawet przeklinając, nie wzywał Jego imienia. Uważał się za ateistę i to konsekwentnego. Zamknął tylko oczy i zrobił głęboki wydech. „Szlag by to trafił”. Stefan Blizenko uświadomił sobie, że już chyba po raz tysięczny, jak akt strzelisty wypowiedział w ciągu ostatniej godziny to życzenie. Uświadomił sobie także, że właśnie wsiadł do taksówki. W lusterku uśmiechała się do niego brodata twarz kierowcy, schowana za przydymionymi okularami.

— No to jakie życzenie szanownego pana?

— Jakie życzenie? — burknął Blizenko, na którego uśmiech Mackiewicza podziałał jak płachta na byka.

— Adresik, bez tego nasz komputer pokładowy jest bezradny.

— Brzezińska — rzucił Blizenko i ostentacyjnie wbił spojrzenie w szybę, żeby temu bałwanowi nie przyszła ochota na taksiarskie pogaduszki. Mackiewicz zobaczył kątem oka obrażoną minę pasażera i dał za wygraną. Zaczął obracać pierścionek z różańcem. Po jakichś dwóch minutach zreflektował się jednak, że nie zna ulicy wymienionej przez klienta. W pierwszej chwili sądził, że wie gdzie jechać, ale teraz naszły go wątpliwości. Mijali wła (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Władca pierścienia

Najdziwniejsze oklaski w moim życiu

Matka na zawsze

Relacje albo relatywizm

O Bożych uciekinierach


komentarzeFacebook