Archwium > Numer 362 (10/2003) > Rozmowy o encyklikach > Groźba nowego wspaniałego świata

Groźba nowego wspaniałego świata

W „Evangelium vitae” Jan Paweł II mówi, że obecnie mamy do czynienia ze spiskiem przeciw życiu, zorganizowanym sprzysiężeniem, powrotem do barbarzyństwa. Jest to bardzo ostry język. Czy rzeczywiście kondycja naszej cywilizacji, naszej kultury jest aż tak dramatyczna?

Kiedy miliony niewinnych ludzi morduje się każdego roku w imię „wygody” lub aby „rozwiązać problem”, to jest to bardzo poważna sytuacja. Nasze zatroskanie powinno dotyczyć również trajektorii tej sytuacji: najpierw na arenie międzynarodowej została uznana aborcja na żądanie jako element planowania rodziny. Następnie próbowano uzasadnić eutanazję. Teraz zaś naukowcy otwarcie mówią o przekształceniu ludzkiej kondycji poprzez produkcję istot ludzkich. Według mnie mamy najwyżej dwadzieścia lat, aby stworzyć struktury prawne, które zagwarantują, że nasza wiedza w dziedzinie genetyki i nowe biotechnologie będą służyły prawdziwie ludzkim celom. Bez tych struktur „nowy wspaniały świat” wydaje się całkiem prawdopodobny, dlatego też nie sądzę, żeby Ojciec Święty przesadzał.

Kiedy ukazała się encyklika Evangelium vitae, niektórzy zwolennicy nauczania Kościoła zastanawiali się, czy „kultura śmierci” była obrazem, który adekwatnie może przekazać intencje Papieża. Dzisiaj nie spotykam się już z takimi pytaniami, aczkolwiek niektórzy z nas zastanawiają się, czy w odniesieniu do biotechnologii nie byłby lepszy obraz „nowego wspaniałego świata”, kt&oac (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


George Weigel - ur. 1951, amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei". W ostatnim czasie ukazała się jego najnowsza książka "Kres i początek". (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Więcej niż pokolenie

LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ

Opatrznościowy wybór

SZATA I DRELICH

AUTODESTRUKCJA


komentarzeFacebook