Archwium > Numer 362 (10/2003) > XXV lat pontyfikatu > ...dotknąć Niewyrażalnego

...dotknąć Niewyrażalnego

Ten List, choć pisany do wielu, jest i listem, który trafia do każdego osobno. Trzeba więc odpowiedzieć, bo jest listem wysłanym przez Papieża, ale i też pełnego wiary, nadziei i goryczy człowieka sztuki. Jan Paweł II mówi o doświadczeniu, które pozostawiło niezatarty ślad w jego życiu. Wtedy jeszcze określał je jako doświadczenie z odległej przeszłości, dziś, po wydaniu (poematu przecież, a nie traktatu teologicznego) widać, że pisze o sprawach, które są ważne dla niego jako poety piszącego i dziś. Przeżywającego osobiście dramat, którym jest uczucie, że przez chwilę dotykaliśmy Tajemnicy, a kulawym rezultatem tego przeżycia, którym jest zawsze najlepsze nawet dzieło sztuki. Wiemy, że to jest niemożliwe, bo dzieli nas „nieskończony dystans między Stwórcą a stworzeniem”. Jednak nie ma się co zapierać, chcemy dotknąć Niewyrażalnego, poznać, przełożyć na język barw, kształtów i dźwięków...

Czasami wstyd mi tej bezczelności, a jednocześnie, jak umiem, wierzę, że coś było wielkiego w Tomaszu, gdy sprawdzał cielesność Zmartwychwstałego. Powinienem wiedzieć, że to niemożliwe. Po co upieram się dotknąć Tajemnicy Tajemnic?

A jednak nie mogę istnieć bez próby, pragnienia, aby „wyrażać w ukrytych formułach to, co samo w sobie jest niewyrażalne”.

Co gorsza, kiedy mi się to nie udaje, jakże zazdroszczę poetom, którzy (jak mniemam) przez chwilę jednak to potrafili. I uczynili to, &bd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ernest Bryll - ur. w 1935 r. w Warszawie. Poeta, autor "Kolędy-Nocki" oraz wielu innych sztuk scenicznych, oratoriów, musicali, tekstów piosenek i programów telewizyjnych. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego oraz jidysz. W latach 1991-1995 był ambasadorem Polski w Irlandii. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Feudalnie

Pochmiel

Biały jeleń

Aktorzy - moi przyjaciele

Przyśpiewka na powitanie Ojca Świętego


komentarzeFacebook