Archwium > Numer 361 (09/2003) > Felietony > Widokówka z Blackpool

Widokówka z Blackpool

Od trzech tygodni jestem w Blackpool, w Anglii. To 150–tysięczne miasto rozpościera się nad brzegiem Morza Irlandzkiego i choć lata świetności ma za sobą, to wciąż jest bardzo znanym kurortem. Świadczy o tym około 12 milionów wizyt rocznie. Goszczę w tutejszej wspólnocie jezuitów, którzy prowadzą jeden z ośmiu kościołów katolickich w mieście. Znajduje się on w samym centrum Blackpool, 200 metrów od morza, otoczony pubami i lokalami z różnymi automatami do gry. Niestety, za rok jezuitów już tutaj nie będzie. Z powodu braku powołań zostawiają dom i kościół diecezji, aby skoncentrować się na pracach uznanych za priorytetowe. Raz po raz spotykam się z nie do końca żartobliwą sugestią, że może by tak polscy jezuici objęli placówkę w Blackpool.

Przemawiałoby za tym kilka historycznych pretekstów. Na pobliskim cmentarzu znajdują się groby polskich żołnierzy. Napis na wspólnym kamieniu nagrobkowym brzmi: „Tutaj spoczywają polscy lotnicy, którzy duszę oddali Bogu, ciała brytyjskiej ziemi, a serca Polsce”. Ponadto w jezuickim kościele znajduje się płyta pamiątkowa ku czci polskich żołnierzy. Wielu z tych, którzy przeżyli, zostało właśnie w okolicach Blackpool. Był tu nawet Klub Polski. Lata mijają. Po polskich żołnierzach zostają wdowy i dzieci. Dziewczyna gotująca w jezuickiej kuchni nazywa się Kozlowska. Wie, że powinno być Kozłowska, ale skąd w Anglii wziąć „ł”?! Niekiedy po Mszy podchodzi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zderzenie z Naphtą

Meandry jedności i wolności

Szeroko otwarci

Wstyd i nienawiść

Gdzie stoi Kościół?


komentarzeFacebook