Archwium > Numer 361 (09/2003) > Orientacje > Żadnych okoliczności łagodzących

Żadnych okoliczności łagodzących

Książka przykuwa uwagę już od pierwszego zdania: „W dziewięćsetlecie pierwszej krucjaty wyruszyłem jej szlakiem, by w końcu zderzyć się ze sprzecznościami współczesnego świata”. Gad Lerner, lewicujący Żyd, jak sam siebie określa, przemierzył szlak krzyżowców nie jako pielgrzym, lecz jako współczesny człowiek, który nie tyle próbuje zrozumieć i usprawiedliwić, ile zobaczyć i wydać sąd.

Podróż zaczyna się od fascynacji, której nie można wytłumaczyć. Pisanie zaczyna się od pytań, na które brakuje odpowiedzi. Przyczyn wypraw krzyżowych jest tyle, ilu autorów zajmujących się nimi. Lerner pokornie, niemal z obowiązku, podaje większość hipotez, ale czyni to tylko po to, aby wykazać, że żadna z nich nie jest ostatecznie przekonująca. Autor nie śpieszy z własnym wyjaśnieniem, podaje jedynie, że odpowiednik krucjat występuje również w innej religii, w islamie. W niczym jednak nie umniejsza to ich tragicznego wymiaru. Wyprawy krzyżowe, z ich szczytnym celem, przyniosły jedynie wielostronną nienawiść, która trwa nieprzerwanie od tysiąca lat. Zmierzając do Ziemi Świętej, krzyżowcy urządzali pogromy Żydów i dokonywali samosądów na osobach podejrzanych o czary. Katolicy złupili należący do prawosławnych Konstantynopol, w samej zaś Palestynie dokonywali rzezi wśród ludności arabskiej. Wyznawcy prawosławia do tego stopnia obawiali się katolików, że woleli poddać się Turkom, wyznawcom Mahometa, byleby tylko nie wpaść w ręce swych braci odłączon (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Byli ofiarami

BÓG OSWOJONY

"Religia i ludzkie biedy. Księdza Tischnera spory o Kościół", "Przewodnik po duchowości Ojców Pustyni", "Pocałunek mongolskiego księcia", "Pastores", "Więź", "Znak"

Miejsce w Kościele

Odpowiedź Nadawcy


komentarzeFacebook