Archwium > Numer 358 (06/2003) > Felietony > Pożegnanie z Exsultet?

Pożegnanie z Exsultet?

Co za czas dla mnie nastał? Ostatnio stale kogoś żegnam. To Włodka Fijałkowskiego, to profesora Jasia Małkowskiego. Ani przypuszczałem, że przyjdzie mi pożegnać tę pieśń. Mogłem przecież to przewidzieć, mogłem się tego domyśleć, że kiedyś młodzi nie będą chcieli słuchać śpiewu staruszka. Ludziom się nie takie rzeczy przytrafiają, a ja, stary zakonnik, się dziwię, że mnie to spotkało.

Kiedy przed laty wracałem z Romanem Brandstaetterem z Krakowa po wspaniałych uroczystościach w kościele Mariackim, pisarz, wysiadając z auta, powiedział do mnie: „Cóż, mężom umierają żony, żonom umierają mężowie, a ja, stary Żyd, się dziwię, że mnie coś takiego spotkało. Przez czterdzieści lat opowiadałem wszystko mojej żonie, a teraz komu ja to wszystko opowiem?”. Otóż wydarzyła się rzecz poważna, dla mnie tragedia, dramat. Nie pozwolono mi tego roku zaśpiewać Exsultet – Orędzia Wielkanocnego. Sprowadzono specjalnie diakona z Krakowa, żeby staruszka odsunąć. Odpowiedzialni za liturgię musieli się nagłowić zarówno nad konceptem, jak i jego realizacją, bo przepchnąć taką masę, to prawdziwa sztuka. I dokonali jej. To było przecież do przewidzenia. Tak musiało się to skończyć. Pewnego dnia ktoś musiał mi powiedzieć: „Przestań. W kolejce stoją inni. Śpiew Exsultet jest śpiewem młodości i rodzącego się życia, a nie poważnego faceta, mówiąc delikatnie”. Tylko tutaj nie chodzi o racjonalne argumenty.

Od czasów diakońskich w Krakowie zawsze śpiewałem Exsultet

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ojcostwo

Non est nostrum?

Najważniejszy jest rozwój

Krzyż nad Jamną albo klasztor w połogu

Beatyfikacja od dołu


komentarzeFacebook