Archwium > Numer 358 (06/2003) > Felietony > Co Kościół na to?

Co Kościół na to?

Przy różnych okazjach słyszę ze strony dziennikarzy pytanie, jakie jest stanowisko Kościoła w tej lub innej sprawie. Często kryje się za tym przekonanie, że Kościół to monolit, w którym nieustannie z góry na dół idą dekrety i zarządzenia precyzujące, co o tym lub owym należy myśleć i mówić. Wychodzi kolejny tom przygód Harry’ego Pottera – co Stolica Apostolska na to? Mamy czas matur – duchowny odpowiada na pytanie, czy można ściągać. Pojawia się nowa gra komputerowa – już ktoś dzwoni z prośbą o wypowiedź, czy Kościół pozwala w takie rzeczy grać. Tworzącemu się w ten sposób zamieszaniu towarzyszy naciąganie i nadinterpretacja wypowiedzi hierarchów i duchownych. Jest to szczególnie przykre, kiedy dotyczy samego Ojca Świętego. Subtelne rozważania, czy w myśleniu Jana Pawła II jednoczenie się Europy jest tym samym, co integracja ze strukturami Unii Europejskiej, ocierają się niekiedy o absurd.

Wielu uważa, że osoba duchowna występująca w mediach powinna zawsze reprezentować stanowisko Kościoła. To – na pozór słuszne stanowisko – kryje jednak w sobie sprzeczności. Jest oczywiste, że duchowny nie może zaprzeczać temu, co przez Kościół zostało jasno zdefiniowane. Ale przecież nie wszystko zostało precyzyjnie określone... W Kościele istnieje jądro nauczania i wiary, które sprawia, że jesteśmy jedną wspólnotą, a zarazem mamy kręgi nieusuwalnego pluralizmu interpretacji i opinii. Med (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jezuici na Rakhat!

Chuck Norris też przyjął kolędę...

Autorytetów brak!

Święci nam niepotrzebni!

Europa muzułmańska, a może buddyjska...


komentarzeFacebook