Różaniec z siekierą

Janku, w przyszłym roku minie dwadzieścia lat od momentu, gdy przez przypadek poszedłeś na pielgrzymkę do Częstochowy, z której powrócił już inny Budziaszek, nie dusza wszelkich zakrapianych biesiad, ale Jan Budziaszek — Radość Pana Boga. I od tego mniej więcej czasu stałeś się niestrudzonym ewangelizatorem. Niedługo nie będzie już chyba w Polsce kościołów, do których byś nie dotarł. Nie zmęczyłeś się?

Nie, świeczka nie traci płomienia, gdy inni od niej zapalają swoje świeczki.

Nie czujesz się dziwnie w roli świeckiego kaznodziei, ewangelizatora?

Nieufnie podchodzę do tych określeń. Ja nikogo nie nawracam, nie żenię na siłę z Panem Jezusem. Ale jeśli komuś te etykietki mają pomóc, to z pokorą je przyjmuję. Czasami jest to śmieszne, gdy opowiadam o Bogu uczonym teologom, ale jeśli są prawdziwym teologami, to się chyba temu nie dziwią, że Pan Bóg przemawia przez każdego, nawet przez perkusistę Budziaszka. Zresztą od czterdziestu lat jestem perkusistą i też w tym kierunku się nie kształciłem. Nieraz dobrze, gdy człowiekiem kieruje pasja, a nie zawód.

Na moje spotkania z ludźmi nie przygotowuję żadnych tekstów. Staję i nagle się ze mnie sypie. A jeśli się nie sypie, to odmawiam dziesiątkę różańca i zwykle coś z siebie wykrzeszę. Kiedy zapytano Matkę Teresę, co robi, żeby zabezpieczyć pieniądze dla zgromadzenia, odpowiedziała, że nic nie robi: „Jeżeli Matka Boska (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Budziaszek - ur. 1945, perkusista Skaldów, autor Dzienniczka perkusisty, popularny rekolekcjonista. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Ukrzyżowany w kwiatach lipy

Ziemia objawień

Gwiazdy, kwiaty i dziecięce oczy

ŚREDNIOWIECZNY POMYSŁ NA ŻYCIE

Kto ma miękkie serce?


komentarzeFacebook