Emaus to cały świat
KS. STEFAN MOSZORO?DĄBROWSKI Emaus to cały świat Praca w nauczaniu św. Josemaríi Escrivy Wymowa życia Chrystusa jest jednoznaczna: należy On do "świata pracy", ma dla ludzkiej pracy uznanie i szacunek, można powiedzieć więcej: z miłością patrzy na tę pracę, na różne jej rodzaje, widząc w każdej jakiś szczególny rys podobieństwa człowieka do Boga - Stwórcy i Ojca (LE 26).

„Droga do Emaus. Jakąż słodyczą napełnił Bóg tę nazwę. Emaus zaś to cały świat, gdyż Pan otworzył Boże drogi na ziemi”.

Tymi słowami modlił się głośno św. Josemaría Escrivá, prowadząc rozważania dla swych duchowych dzieci w 1967 roku. Stanowią one część homilii opublikowanej pod tytułem Ku świętości. Boże drogi, otwarte przez Pana Boga, to zwykłe ludzkie drogi wypełnione pracą i rodzinnymi obowiązkami. Ks. Escrivá od 1928 roku miał pewność, że na tych zwykłych drogach Jezus nas szuka, tak samo jak poszukiwał dwóch zniechęconych uczniów na drodze do Emaus. Dla Escrivy „niebezpieczeństwo polega na rutynie, na myśleniu, że w codzienności nie ma Boga, gdyż jest ona tak prosta, tak zwyczajna” 1. Zrozumiały jest fakt, że podczas kanonizacji papież Jan Paweł II nazwał go „świętym zwyczajności” 2

Opus Dei — operatio Dei

Św. Escrivá zaledwie dwa lata po święceniach kapłańskich otrzymał od Pana Boga światło, dzięki któremu założył to, co później nazwał Opus Dei. To oświecenie polegało na pewności, że „otworzyły się Boże drogi pośród świata”. Całe swoje życie zapewniał, że nie on to wymyślił i że to Bóg go wybrał pomimo jego ograniczeń, by urzeczywistnić swoje dzieło — stąd nazwa Opus Dei, a więc „dzieło Boże”, a nie „dzieło Escrivy”.

Przy niektórych okazjach wykorzystywał inne możliwe tłumacz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Moszoro-Dąbrowski - ur. 1957 w Argentynie, ksiądz, mgr inż. elektronik, dr teologii, od 1972 związany z Opus Dei, w latach 1989?99 wikariusz regionalny Opus Dei w Polsce, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

okladka

LEKARSTWO NA SAMOWYSTARCZALNOŚĆ

POKER KRÓLEWSKI W KIERACH

Kwartet na koniec

Zbawienie dzieci zmarłych bez chrztu


komentarzeFacebook