Święta Matka Kościół
Celem wszelkiej w Kościele posługi - apostolskiej, duszpasterskiej, kapłańskiej, biskupiej - jest zachować dynamiczną spójnię Tajemnicy Odkupienia z każdym człowiekiem. Kiedy uświadamiamy sobie to zadanie, wówczas jeszcze lepiej zdajemy się rozumieć co to znaczy, że Kościół jest matką (RH 22).

Poszukiwanie prawdy o Kościele w pojedynkę to trud daremny. Kto chce zrozumieć Kościół, zbliżyć się do niego, powinien pochylić głowę i odszukać ślady pozostawione przez tych, którzy już dotarli do jego serca. Takie tropy są potrzebne, by nie zagubić się w drobiazgach i zdobyć się na wysiłek odkrywania tego, co najważniejsze. Ślady mogą być bardzo różne: słowo, świadectwo, gest, myśl, obraz, czasem wielki teologiczny temat. Niektórych z nich czas nie oszczędził, z biegiem lat straciły pierwotną wyrazistość, inne, kiedyś podeptane i zniszczone, odnawiają się czystsze i jaśniejsze, niż były. Większość jednak przetrwała nienaruszona od samego początku istnienia Kościoła. Wśród tych najstarszych jest wiara w jego macierzyństwo.

Wielcy święci poszukiwacze dróg wiodących do prawdy o Kościele mówili: Sancta Ecclesia Mater — Święta Matka Kościół. Czy nie ma w tym przesady, skoro tak trudno poczuć się dzieckiem w Kościele? Wydaje się, że Kościół ma wiele twarzy, nierzadko bywają one zniekształcone grymasem, którego wolelibyśmy nie oglądać. Często trudno wśród nich wypatrzyć oblicze matki. Wiara Kościoła i doświadczenie wielu jest tu jednak niezłomne: Kościół jest Matką wszystkich dzieci Bożych. Tę prawdę trzeba potraktować z taką powagą, na jaką tylko nas stać: to nie jest pobożna metafora, ale rzeczywistość, która może się dla nas stać twarda jak kamień.

Oto kilka tropów pozbieranych z dzieł wielkich mistrz&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DELIKATNE ZAPOWIEDZI NIEBA

MEMENTO MORI

FAŁSZYWI PROROCY

WYTRWAŁOŚĆ

BOSKA NORMA NADMIARU


komentarzeFacebook