Ziemia objawień
Czy kiedyś opowieść o wspólnym ratowaniu obrazu przez Polkę i Litwinki okaże się mocniejsza od narodowych urazów?

Musiałem pojechać do Wilna. Czegoś mi zabrakło w czasie konsekracji sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Ksiądz Adam Boniecki napisał, że „Jan Paweł II chciał powrócić do źródeł i dlatego w Łagiewnikach, nie w Watykanie, dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu”. Wiem, że Faustyna żyła w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia popularnie zwanym magdalenkami i że w krakowskich Łagiewnikach dokonała życia. Wiem, że to miejsce jest uświęcone jej obecnością i cierpieniem. Wiem, jaki jest wkład krakowiaków — z arcybiskupem Karolem Wojtyłą na czele — w szerzenie kultu miłosierdzia, ale uważam, że określenia typu „stąd wyszło nabożeństwo”, którymi się posługiwano w komentarzach pielgrzymkowych, wymagają dopowiedzenia.

Skąd wyszło nabożeństwo

Składając zeznania w czasie procesu informacyjnego siostry Faustyny, przełożona generalna magdalenek, matka Michaela Moraczewska powiedziała:

Przez dwa lata po śmierci cicho było u nas o S. Faustynie. Dopiero później zaczęły z zewnątrz napływać notatki, wiadomości o rozszerzającym się w Wilnie nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, a że tam była wzmianka o S. Faustynie — siostry zapytywały mnie, co to znaczy. Uważałam więc, że nadeszła odpowiednia pora, aby zgromadzenie zaznajomić oficjalnie z posłannictwem S. Faustyny, co też uczyniłam w roku 1941, wizytując domy, do kt& (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Laurka dla księdza

Dyndające oko Opatrzności

Magdalena

Bóg stworzył słońce i księży

Zdziwienie


komentarzeFacebook