Szansa na dobre wychowanie
Czy można przezwyciężyć konflikt pokoleń, nauczyć się rozmawiać z dziećmi tak, aby słuchały i chciały mówić? W wielu miastach powstały Szkoły dla Rodziców i Wychowawców pomagające ludziom w uczeniu się sposobów porozumiewania opartych na dialogu.

Jak można by najkrócej określić metodę wychowawczą Szkoły dla Rodziców i Wychowawców?

Program szkoły oparty jest na psychologii komunikacji. Jego inspiracją są przede wszystkim poradniki dla rodziców A. Faber i E. Mazlish. Autorki zaś odwołują się do własnej wiedzy i doświadczeń zdobytych w grupach dla rodziców prowadzonych przez psychologa H. Ginotta. W swojej pierwszej książce Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci dzielą się przekonaniem, że porozumienie jest możliwe, że są metody, dzięki którym współczesna rodzina może być trwała i szczęśliwa. Dorośli mogą się nauczyć sposobów pomagania dzieciom, by stały się w pełni ludźmi.

To znaczy, że rodzic ma iść na układy?

Nie, ma się przede wszystkim wsłuchać w dziecko i ma je zaakceptować jako osobę, niezależnie od krytycznego stosunku do jego konkretnych zachowań. W większości rodzin starsze i młodsze pokolenie żyje obok siebie i nie próbują nawet nawiązać kontaktu. Umiejętność komunikacji nie jest czymś oczywistym. Rodziców często potępia się za błędy, jednak nikt ich nie uczy, jak rozwiązywać rodzinne problemy. Faber i Mazlish dostrzegły taką szansę w prostych sposobach, które można od razu zastosować. Trzeba się nauczyć takiego mówienia do dzieci, żeby chciały nas słuchać, i tak ich słuchać, żeby chciały nam o sobie mówić.

Czy Szkoła dla Rodziców ma w Polsce długą trad (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agaty Pasieczny - nauczycielka, trenerka w Szkole dla Rodziców i Wychowawców, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Kelnereczka

Myślę, że istnieje matka

PERŁY MARNOTRAWNE

Hipermarket - kolejna bitwa o Polskę

Czarownica


komentarzeFacebook