Archwium > Numer 351 (11/2002) > Memento mori > Ja nie umieram - wstępuję w życie

Ja nie umieram - wstępuję w życie
W chwili śmierci już nie kochamy, ale sami jesteśmy miłością. Oddanie samego siebie staje się nieodwołalne. Możemy mówić: "Wypełniło się".

Jaki jest stosunek współczesnego człowieka do śmierci? Myślę, że postawę wobec niej można scharakteryzować w dwóch słowach: wypieranie i banalizowanie.

Z jednej strony próbuje się uczynić wszystko, by wyprzeć śmierć. Wszyscy ludzie umierają. „Z wyjątkiem mnie”, mówi nasze ego. I cieszymy się, że ego tak mówi, dopóki nie przyjdzie czas, kiedy będziemy musieli stwierdzić, że to nieprawda.

Z drugiej strony można mówić o banalizowaniu śmierci. W telewizji i filmach jest ona przedstawieniem, czymś, co daje rozrywkę. Jest przyprawą potrzebną do tego, by wiadomości stały się bardziej emocjonujące. Zamachy bombowe, zabójstwa, morderstwa na tle seksualnym to dziś rzecz powszednia.

Można by sądzić, że banalizowanie śmierci jest sprzeczne z owym wypieraniem, o którym wspomniałem. Jednak w rzeczywistości prowadzi w tym samym kierunku. Rzeczowo obiektywizując śmierć i niemal ekshibicjonistycznie ją eksponując, odziera się ją z powagi, z jej metafizycznego wymiaru. Banalizowanie śmierci jest sposobem wypierania istotnych pytań, które ona w nas budzi. Przestała być misterium, stała się wiadomością. To wielka różnica: przyglądać się śmierci na ekranie telewizora, a z miłością towarzyszyć osobie umierającej! Gdy pomagam komuś w jego ostatnim zmaganiu, kiedy trzymam go za rękę i odmawiam modlitwy za umierających, sam jestem w to zaangażowany. Gdy mówię: „Wyruszaj, duszo chrześcijańsk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfried Stinissen OCD - ur. 1927 - zm. 2013, karmelita bosy, doktor filozofii, znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, autor licznych artykułów i książek poświęconych życiu wewnętrznemu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Czy tylko nieliczni będą zbawieni?

Być dziećmi Ojca

Wewnętrzne skupienie

Uciszenie burzy

Mały przewodnik po zmaganiach wiary


komentarzeFacebook