Archwium > Numer 348 (08/2002) > Świadkowie miłości > Ewangeliczny język Etty Hillesum

Ewangeliczny język Etty Hillesum
Zapiski Etty Hillesum to świadectwo kogoś, kto przeżywał spotkanie z Bogiem wśród zaszczutych strachem, przerażonych ludzi w dusznych barakach. To odpowiedź na dramatyczne pytanie, gdzie był Bóg, gdy człowiek dopuścił się Zagłady.

Wydany po polsku na wiosnę 2001 roku pamiętnik 1 holenderskiej Żydówki Etty Hillesum wywołał u nas jedynie chwilową sensację. Na Zachodzie wokół pamiętnika powstała licząca kilkadziesiąt pozycji literatura. W tym roku WAM wydał też listy Hillesum 2 dopełniające obraz jej życia i twórczości.

W pamiętniku pisanym w latach 1941–1943 ani razu nie pada imię Jezus Chrystus. Niezwykle wyrazista natomiast jest Jego nauka, zwłaszcza jej najtrudniejsze aspekty: nauka o miłości nieprzyjaciół, bezgranicznej ufności i wyrzeczeniu się siebie, o transcendentnej wartości ludzkiego życia. Etty kreśli w pamiętniku przejmujący obraz Boga słabego, Boga niewinnego tragedii Holocaustu, Boga, którego trudno nie utożsamić z Chrystusem — choć ona wprost tego nie robi. Pytanie brzmi, czy my mamy prawo to zrobić?

Czytając ten pamiętnik, już na pierwszych stronach trafiamy na rafy. Duchowa historia Etty jest bez precedensu. Chyba że sięgniemy do Augustyna i kilku innych świętych. Nie zamierzam tym tekstem Hillesum kanonizować ani usprawiedliwiać w jej życiu tego, czego usprawiedliwiać w świetle naszych norm się nie godzi: spędzenia płodu czy jednoczesnego życia z dwoma mężczyznami. Uważam jednak, że Etty w tragicznym punkcie historii, w którym się znalazła, jest świadkiem objawienia. Pytanie, które należy stawiać, dotyczy treści owego objawienia. Nie chodzi o to, by Hillesum zawłaszczyć, gdyż jej dzieło powin (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Niemiłosierny katechizm

Po owocach poznaje się drzewo

WIELKI PROJEKT

Antysemicka lektura Starego Testamentu

WYSPY NIEWIEDZY


komentarzeFacebook