Archwium > Numer 347 (07/2002) > Głoszenie słowa > Apostolstwo świeckich dominikanów

Apostolstwo świeckich dominikanów
Jeżeli laikat jest powołany do głoszenia w świecie, to gdzie mają głosić kapłani? Timothy Radcliffe napisał, że nie są oni formacją pierwszoliniową. Pracują na tyłach, przygotowując ludzi świeckich do tego, by byli na linii frontu, w zderzeniu ze światem.

Mówiąc o apostolstwie świeckich dominikanów, należy je odróżnić od apostolstwa świeckich w ogóle. To rozróżnienie dokonuje się na takiej samej zasadzie, na jakiej odróżniamy powołanie dominikanina od powołania do życia zakonnego w ogóle. Każdy zakon ma swój charyzmat. Trzeba zatem zastanowić się nad specyfiką apostolstwa świeckich dominikanów na tle powszechnego powołania do apostolstwa.

Uszy i usta Kościoła

Zacznijmy od apostolstwa Kościoła, misji wynikającej ze słów Pana Jezusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Nakaz misyjny dotyczy wszystkich chrześcijan, we wszystkich czasach i formach powołania. Nasze podstawowe zadanie to uświęcanie tego świata, napełnianie go duchem Dobrej Nowiny. „Obowiązek ewangelizacji jest właściwym powołaniem Kościoła” — powiedział Paweł VI. Głoszenie Chrystusa przez Kościół sprawia, że staje się On wspólnotą wiary wyznawanej w świecie, uobecnianej przez sakramenty i przeżywanej w miłości. W takim kontekście zastanówmy się, na czym polega specyfika powołania dominikańskiego, niezależnie od tego, o którą gałąź zakonu chodzi.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus rozmyślała kiedyś nad tym, w którym miejscu Kościoła, w której części Mistycznego Ciała mogłaby się odnaleźć. Chciała być wszystkim, więc stwierdziła, że jej powołaniem jest być sercem Kościoła. W której c (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OTRZYMALIŚCIE - DAWAJCIE

WOLONOŚĆ I MIŁOŚĆ

PÓŁ KROKU ZA

Co mówią ci, którzy odeszli?

Cud na chwilę?


komentarzeFacebook