Archwium > Numer 346 (06/2002) > Opowiadanie > Taksówka od Ducha Świętego

Taksówka od Ducha Świętego

Biskup patrzył z wyrozumiałością na proboszcza ze św. Mikołaja. Kiwał z troską głową, ale nie potrafił ukryć lekkiego uśmiechu.

— Widzi ksiądz, chciałbym powiedzieć, że doceniam księdza troskę, ale będę szczery. To zdjęcie księdza Wacława w gazecie...

— Z kobietą, a raczej podlotkiem — wtrącił proboszcz, jakby chciał sobie zagwarantować, że wywód biskupa pójdzie właściwym torem.

— Z kobietą... naprawdę mnie nie smuci. Część ludzi w ogóle nie wie, że zdjęcie przedstawia księdza, a ci, co go znają, pewnie się ucieszą. Czy ksiądz słyszał coś o nowej ewangelizacji?

Proboszcz przytaknął ze zrozumieniem.

— Czasy, kiedy ksiądz, idąc ulicą z kobietą, szedł parę metrów za nią... a już nie daj Boże, wsiadać z nią samemu do samochodu... To już minęło. Ksiądz nie ucieknie przed światem. Albo nauczy się żyć obok... nawet kobiety, albo to wszystko i tak go dopadnie i wtedy ulegnie... Dzisiaj czasy trochę się zmieniły. Ksiądz albo będzie otwarty, albo nie będzie się miał nawet przed kim zamykać. Ja wiem, że ksiądz Wacław jest niekonwencjonalny. Jednak czy takich księży Kościół nie potrzebuje? To jest nowe oblicze Kościoła. Trzeba umieć ich wykorzystać. Młodzież musi widzieć, że Kościół to nie tylko zasuszeni staruszkowie albo opasłe kałduny. Oremus Gesicht, jak powiadają Niemcy. Brewiarskie gęby. Tak, tak...To im daje do myślenia, że przystojny, młody człowiek, obdarzony talentami, idzie n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Relacje albo relatywizm

Gusła

Przeprowadzka

Cios

Skrawek nieba


komentarzeFacebook