Archwium > Numer 346 (06/2002) > Kontrowersje > Ukąszenie Konecznego

Ukąszenie Konecznego
W tekście Tomasza Włodka co trzecie zdanie jest bzdurne. Nie będę ich wszystkich analizował. Przytoczę tylko trzy kwiatki, które całkowicie dyskwalifikują zawodnika.

Kiedyś na Tajwanie spotkałem buddyjskiego mnicha, który poinformował mnie, że protestanci wierzą w Jezusa, a katolicy w Maryję, bo ona jest ich Bogiem. Mnich ów był głęboko przekonany do tego, co mówił, i nic nie dał sobie powiedzieć. Przytaczałem już kiedyś tę anegdotkę na łamach „W drodze”. Przytaczam ją jeszcze raz, ponieważ ciągle pojawiają się tu teksty publicystów o zasobie wiedzy porównywalnym do wyżej wspomnianego mnicha.

Teraz mam na myśli Tomasza Włodka, speca od islamu. W grudniowym numerze miesięcznika opublikował on artykuł analizujący niuanse pewnej wypowiedzi muftiego Arabii Saudyjskiej. W tekście owym Tomasz Włodek sugerował, że zna realia Bliskiego Wschodu. Jednak co trzecim zdaniem dowodził, iż zna je w takim akurat stopniu, w jakim ów tajwański mnich zna teologię chrześcijańską. Nawet zastanawiałem się wówczas, czy nie pisnąć jakiejś polemiki, ale w końcu doszedłem do wniosku, że o jeden niepoważny tekścik nie będę zaczynał pyskówy. Jednak Tomasz Włodek się upiera i wciąż publikuje teksty, w których twierdzi, że jedyny prawdziwy islam to ten praktykowany w Arabii Saudyjskiej. Z równą dozą prawdziwości można twierdzić, że jedyne prawdziwe chrześcijaństwo to purytanizm angielski z czasów Cromwella (przecież purytanie tak właśnie twierdzili) albo że jedyny prawdziwy katolicyzm to ten z Hiszpanii czasów inkwizycji (niektórzy krytycy katolicyzmu do dziś tak uważają). W ostatnim swoim tekście, w kwietni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Włodzimierz Fenrych - ur. 1955, absolwent historii sztuki na UAM w Poznaniu, obieżyświat, publikował w "Czasie Kultury", "Spotkaniach" i "Tygodniku Powszechnym", żonaty, ma trójkę dzieci, mieszka w Wielkiej Brytanii. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Źródło

Tysiąc kroków

Imiona

Łaźnia

Burza


komentarzeFacebook