Archwium > Numer 346 (06/2002) > Felietony > List do generała Zakonu Paulinów

List do generała Zakonu Paulinów

Śpieszę podziękować najpierw Ojcu Generałowi, a później wszystkim Ojcom i Braciom Jasnogórskiej wspólnoty za dar – kopię obrazu Matki Jasnogórskiej dla Lednicy. Jestem pod ogromnym wrażeniem wczorajszej 66. Pielgrzymki Akademickiej, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem obraz i mogłem uczestniczyć w jego drodze z katedry częstochowskiej na Jasną Górę, a następnie przyczynić się do mistycznego spotkania tego obrazu z Cudownym Oryginałem.

Muszę jednakże przyznać się do pewnego niezbyt szlachetnego fortelu. Otóż kiedy zaczepiłem ojca Kamila, mojego przyjaciela, czy nie mógłbym takiej kopii dostać z Jasnej Góry, to odburknął: „Co ty sobie myślisz, że paulini będą ci fundowali kopię na tę twoją Lednicę?”. Zasmuciłem się i odpowiedziałem nie mniej złośliwie: „Rozumiem, będę musiał zwrócić się do Lichenia”. Kamil natychmiast się poprawił i obiecał pomoc.

Taki obraz moglibyśmy sobie kupić albo zamówić, ale nie o to chodzi. Trzeba go dostać od wspólnoty Stróżów Jasnej Góry; musi być malowany i przekazany z wiarą.

Zarówno moje rozmowy z Ojcem Generałem, jak i z panem Marianem Grandmanem, który obraz malował, utwierdziły mnie i przekonały, że obraz powstawał w atmosferze wiary i miłości dla Matki Bożej.

Moje związki z Jasną Górą trwają od dawna, od czasów kiedy ojciec Wawrzyniec Kościelecki w 1975 roku zap (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PROFESOR WSZECHNAUK

FURTA

W co tu ręce włożyć?

WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ

Buty


komentarzeFacebook