Archwium > Numer 344 (04/2002) > Felietony > Sposób na dziada, tatusia i mamusię

Sposób na dziada, tatusia i mamusię

Przed chwilą pożegnałem człowieka, który opowiadał mi wstrząsające historie ze swego życia. Wielki grzesznik, żyjący bez ślubu, mający dziecko, porzucony przez kobietę, wielki przedsiębiorca, który stracił fortunę, wpadając w hazard i rozpustę, nawracający się i usiłujący żeglować ku Bogu u wierzącego księdza wzbudza szacunek i respekt ze względu na swe nawrócenie.

Z uwagą słuchałem tej mrożącej krew w żyłach opowieści. Czułem się jak ten, który znalazł się w samym kotle przestępstwa — dowiedziałem się rzeczy strasznych i teraz powinienem donieść albo go uratować. Miałem być tym jedynym, który wie i uczestniczy w dramacie rozwodu, porzucenia, nawrócenia, głodu i tragedii.

Okazało się, że ostatecznie chodzi o parę złotych na bilet autobusowy, który potrzebny jest do tego, ażeby jeżdżąc miejskimi środkami lokomocji, bezpiecznie się wyspać, unikając zaśnięcia na dworcu i wylegitymowania przez policję.

Mój gość, widząc, że jestem beton bez serca i nie chcę natychmiast dawać pieniędzy, a proszę o jasne sformułowanie komunikatu do mnie i do mojego kapłaństwa, zmieszany dramatoopowiadacz pożegnał się i poszedł pospiesznie, ale to była tylko przygrywka do prawdziwych problemów.

Oto Magda zwierzyła mi się dopiero z poważnego problemu. Rozpoczęła studia, ma chłopaka i pragnie wyjść za niego za mąż, co zazwyczaj zdarza się studentkom nieco później. Jak to powiedzieć tatusi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Buty

ODWAGI!

Panny głupie i mądre

Duszpasterstwo to jednak budowanie

Odszedł Pasterz Dobry


komentarze



Facebook