Archwium > Numer 342 (02/2002) > Kiedy się modlisz > Zawsze jest czas na modlitwę

Zawsze jest czas na modlitwę

Modlić się można zawsze. Nawet wtedy, gdy pozornie nie ma na to czasu. Modlitwa nie wymaga specjalnego czasu. We współczesnym dynamicznym świecie trzeba korzystać z takich form modlitwy, jakie są dostępne — a jest ich mnóstwo.

Przede wszystkim jest to zachwyt nad stworzeniem, mądrą strukturą świata i człowieka. Weźmy choćby pod uwagę zagadnienia wiązane z DNA — ile dają one do myślenia, jak zmuszają do podziwu, który okazany Stwórcy jest modlitwą.

Druga forma modlitwy — zwrócona ku Chrystusowi — to otwarcie na każdego człowieka, także tego ubrudzonego złem i grzechem. Dziękczynienie za to, że każdy ma dostęp do Boga, że Chrystus swoim krzyżem i zmartwychwstaniem niesie nadzieję.

Po trzecie może to być modlitwa skierowana do Ducha Świętego, który jest autorem tylu natchnień rodzących wspaniałe przykłady dobrego życia.

Modlitwa może dotyczyć bardzo drobnych okoliczności. Jeżeli Bóg jest obecny w nas, to poprzez łaskę pokazuje nam przestrzenie, które mogą być objęte modlitwą.

Z wielkim szacunkiem odnoszę się także do modlitwy ustnej, kontemplacyjnej, do czytania Pisma Świętego. Gdy ktoś mnie pyta, co zrobić, gdy mu brakuje czasu na modlitwę. Odpowiadam, że zawsze jest na nią czas.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tadeusz Pieronek - ur. 1934, profesor prawa procesowego, od 1992 biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej (w 1998 roku złożył rezygnację z tego urzędu), przez wiele lat był zastępcą, a następnie sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski, był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. Mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OSŁABŁA GORLIWOŚĆ KSIĘŻY

Nie wszystko ode mnie zależy

Etyczny punkt widzenia

"Pastores"

NIEUDOLNOŚĆ ELIT


komentarzeFacebook