To miłość nawraca

Księże Biskupie, Kościół mówi o powszechnym powołaniu do świętości, ale przecież święty znaczy też inny. Ludzie powiadają: „nie bądź taki święty”, jakby przestrzegali, byśmy nie próbowali sięgać po to, co jest przeznaczone dla wybrańców. Mamy być normalni, wszystko inne pachnie pychą i obłudą.

Kiedyś zapytano kardynała Suenensa, jaki chrześcijanin jest normalny. Odpowiedział: święty. Wszyscy inni są poniżej normy.

A Leon Bloy powiedział, że jedynym smutkiem tego świata jest to, iż nie jesteśmy święci. Wynikałoby z tego, że wszyscy jesteśmy poniżej normy. Ksiądz Biskup jest filozofem, a więc chyba lubi porządkować pojęcia. Co to jest świętość?

Św. Paweł pozdrawia wszystkich chrześcijan, nazywając ich świętymi, ponieważ przez chrzest jesteśmy wszczepieni w ciało Chrystusowe, którym jest Kościół. Możemy to uczenie nazwać świętością ontologiczną. W innym sensie słowa „święty” używa się przy kanonizacji w odniesieniu do osoby, która odznaczyła się cnotami w stopniu heroicznym. Jeśli chodzi o pierwsze znaczenie, to każdy chrześcijanin jest święty, tylko nie każdy chrześcijanin do tej świętości dorasta. Powinniśmy dorastać do doskonałości moralnej.

Świętość to nie tylko doskonałość moralna. Jaka jest między nimi różnica?

Zasadniczą różnicą jest świadoma relacja do Boga. Świętość nie tylko ta ontologiczna, ale również ta nabywana, wynika (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Bronisław Dembowski - ur. 1927, biskup włocławski, duszpasterz, profesor filozofii, krajowy opiekun Odnowy w Duchu Świętym, animator ruchu ekumenicznego w Polsce, autor licznych książek i artykułów. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Człowiek z Workuty

Ziemia objawień

Bóg stworzył słońce i księży

Who is who

Magdalena


komentarzeFacebook