Niewidoczna Akcja
Konieczna jest modlitwa o powołania świeckie w Kościele, by świeccy nie dali się zamknąć w getcie murów kościoła parafialnego, w ciepłej i bezpiecznej zakrystii.

Każdy przybywający do Poznania na I Krajowy Kongres Akcji Katolickiej mógł dostrzec wypełnioną po brzegi aulę uniwersytecką mieszczącą ponad 900 osób, puste kuluary i atmosferę skupienia. Wielu uczestników pilnie notowało treść wykładów, które wygłaszano drugiego dnia kongresu. To najbardziej nietypowy widok, który można zauważyć na tego typu imprezach — na ogół kuluary podczas rozmaitych zjazdów tętnią życiem. Tutaj uczestnicy nie chcieli uronić ani słowa i próbowali skorzystać z części formacyjnej zjazdu.

Uczestnicy zjazdu licznie brali udział we wszystkich jego częściach, zarówno we wspólnych nabożeństwach i marszu ewangelizacyjnym, jak i w spotkaniach grup dyskusyjnych. Przyjechali ze wszystkich diecezji. Organizacja i sposób ich przyjęcia był uporządkowany i imponujący. Organizatorów mógł niepokoić jedynie brak ludzi młodych. Podczas konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację zjazdu na pytanie o średnią wieku członków Akcji Katolickiej odpowiedzieli: „średni i powyżej”.

Być może nieobecność młodzieży spowodowała, że biskup Piotr Jarecki mówił o konieczności podjęcia modlitwy o powołania świeckie w Kościele oraz podkreślał rolę sumienia, które ma chronić laikat przed popełnianiem błędów w działalności w społeczeństwie obywatelskim. Według niego, taka aktywność jest konieczna. Konsekwencją był apel wyrażony przez prof. Halinę Gajdamowicz, by świeccy nie dali się z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Gruszecka - absolwentka historii UAM, dziennikarka Radia Merkury, wielbicielka Katalonii, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kwestia uczciwości

Jak szczepionka

W gościnie

BUKIECIK JAŚMINU

Test nadziei


komentarzeFacebook