Archwium > Numer 341 (01/2002) > Felietony > Zazdrość duszpasterza

Zazdrość duszpasterza

Czas biegnie zbyt szybko. Nie może być tak, że życie przemija, a ludzi wymienia się jak towar w sklepie. Odbywają się ciągle promocje nowych osób i opakowań, a co z pionierami? Na starość odkrywam rzecz podstawową: życie przeżywa się dwa razy, raz jako wydarzenie, a drugi raz jako refleksję, kontemplację. Kto wie, czy ten drugi wymiar nie bywa ciekawszy. Pozwala dostrzec sensy, które w emocjach chwili przechodziły niezauważone.

Postanowiłem ściągnąć do Poznania weteranów duszpasterstwa akademickiego. Ojca Stanisława Dobeckiego mamy na miejscu, natomiast ojca Joachima Badeniego i ojca Tomasza Pawłowskiego trzeba było sprowadzić — jednego z Krakowa, drugiego z Gdańska. To chodzące legendy. Moja osoba przy nich to na tamte czasy nic nieznacząca postać. Postanowiłem ocalić pamięć o nich dla potomności. Niektórych zabrakło. Ojciec Honoriusz nie żyje od lat. Zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach w wypadku samochodowym. Ojciec Konrad Hejmo pełni służbę przy Ojcu Świętym.

Nie dojechał tylko z Krakowa ojciec Jan Spież, stwierdził bowiem, że nie jest jeszcze tak stary, aby żyć wspominkami, a już nie tak młody, by tłuc się siedem godzin w pociągu. Razem wstąpiliśmy do zakonu, ale on jakoś nic się nie postarzał. Sportu nie uprawia, a sylwetkę ma całkiem inną od mojej. Jego wychowankowie wyglądają jak jego rodzice, a on wiecznie taki sam. Ze zdziwieniem uświadomiłem sobie tylko, że dźwiga już siódmy krzyżyk. Siekiereczka na chłopeczka.

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ten dzwon już dzwoni

Ojciec

Pasterka nad Lednicą

Kościół i jego ludzie

Ryba ciągnie haczyk


komentarzeFacebook