Kalendarium Afganistanu

XIX wiek — Brytyjczycy rywalizują z Rosją o ostatni kawałek „ziemi niczyjej” w Azji Środkowej — terytorium dzisiejszego Afganistanu. Wygrywają, ale nie udaje im się podporządkować sobie Afgańczyków. Niepokorny naród walczy z kolonizatorami.

Brytyjski kapitan Durand wyznacza granicę między Afganistanem a należącymi do korony Indiami. Prowadzi ją tak nieszczęśliwie, że dzieli na dwie części ziemie zamieszkiwane od wieków przez Pasztunów.

1878–1880 — Wojny brytyjsko–afgańskie zakończone zwycięstwem Afganistanu.

1919 — Proklamowanie niepodległości państwa.

1927 — Król Amanullah odbywa kilkumiesięczną podróż do Europy (w tym do Polski), po powrocie rozpoczyna proces unowocześniania kraju.

1947 — Z podziału Indii powstaje Pakistan. Władze w Islamabadzie do dziś nie mają pełnej kontroli nad linią Duranda (granicą pakistańsko–afgańską) i swymi przygranicznymi terenami.

1973 — Obalenie króla Mohammada Zahir Szaha przez Mohameda Daud Chana („Czerwony premier”), który jednocześnie piastuje funkcje: premiera, prezydenta, ministra obrony i ministra spraw zagranicznych.

1978 — Niezależna polityka Dauda nie podoba się socjaliście Nur Mohamedowi Taraki, który stanąwszy w wyniku puczu na (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Modlitwa o powołania

okladka

okladka

Damian Zazula, Alicja Osmańska

Każdy dostrzega to, co dla niego ważne


komentarzeFacebook