Kalendarium Afganistanu

XIX wiek — Brytyjczycy rywalizują z Rosją o ostatni kawałek „ziemi niczyjej” w Azji Środkowej — terytorium dzisiejszego Afganistanu. Wygrywają, ale nie udaje im się podporządkować sobie Afgańczyków. Niepokorny naród walczy z kolonizatorami.

Brytyjski kapitan Durand wyznacza granicę między Afganistanem a należącymi do korony Indiami. Prowadzi ją tak nieszczęśliwie, że dzieli na dwie części ziemie zamieszkiwane od wieków przez Pasztunów.

1878–1880 — Wojny brytyjsko–afgańskie zakończone zwycięstwem Afganistanu.

1919 — Proklamowanie niepodległości państwa.

1927 — Król Amanullah odbywa kilkumiesięczną podróż do Europy (w tym do Polski), po powrocie rozpoczyna proces unowocześniania kraju.

1947 — Z podziału Indii powstaje Pakistan. Władze w Islamabadzie do dziś nie mają pełnej kontroli nad linią Duranda (granicą pakistańsko–afgańską) i swymi przygranicznymi terenami.

1973 — Obalenie króla Mohammada Zahir Szaha przez Mohameda Daud Chana („Czerwony premier”), który jednocześnie piastuje funkcje: premiera, prezydenta, ministra obrony i ministra spraw zagranicznych.

1978 — Niezależna polityka Dauda nie podoba się socjaliście Nur Mohamedowi Taraki, który stanąwszy w wyniku puczu na (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Wybrana literatura na temat homoseksualizmu

"Pisarze nawróceni. Inspiracja duchowa w epoce niewiary" Josepha Pearce'a

okladka

okladka

Józefa Hennelowa


komentarzeFacebook