Powrót do Bizancjum

Bizancjum. Tak naprawdę tereny te należały do Pierwszego Rzymu, co łatwo sprawdzić, wyprawiając się do Tipasa lub Cherchel, gdzie znajomy Berber wpuści cię za darmo do parku archeologicznego. Pozwoli ci nawet zostać pod oliwką w porze obiadowej, kiedy tłum młodzieńców w czarnych kaszkietach i skórzanych kurtkach dźwiganych mimo upału oraz studentek w białych i czarnych chustach i powłóczystych dżelabach z nieodłącznymi aktówkami ŕ la bizneswoman będzie musiał szukać schronienia przed słońcem na ciasnych skwerkach i w jeszcze ciaśniejszych kafejkach. Berberyjski dozorca puści do ciebie oko, bo ty — choć chrześcijanin — jesteś swój na tych ruinach, a studencka młodzież szukająca tu nie arytmetyki kolumn, tryglifów czy metop, ale wygodnego zakątka w parku do obłapki — to najeźdźcy, choć od najazdu Arabów upłynęło dobrych kilka setek lat.

Możesz to sprawdzić, jeśli oczywiście po drodze nie wpadniesz w ręce żandarmów — przebierańców z Islamskiej Grupy Zbrojnej lub innej Falangi lub Frontu Ocalenia. Właśnie Ocalenia... I słaba to pociecha, że w formule są oni mimo wszystko bardzo kartezjańscy: „masakruję, więc jestem”.

Już sam tytuł tekstu dla badaczy i koneserów jest chybiony. Poważny i ceniący się skryba powinien to uznać za sygnał do odwrotu i naciśnięcia na komputerze klawisz backspace, który spełnia dziś rolę gumki.

Ściągnąłem ten tytuł z Brodskiego. Z ty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nieznośny ciężar okruchu

Literatura jest dla mnie formą duchowej higieny

Spotkanie ze świętym Bernardem

Życie jak redwood

Jerzy


komentarzeFacebook