Czeka nas życie

Pracujesz jako wolontariuszka w szpitalu onkologicznym.

Nie pracuję. Po prostu odwiedzam chore na raka dzieci. Chcę z nimi być.

We mnie taka szlachetność zawsze rodzi wątpliwości. Czy to, co tam widzisz, czasem po ludzku cię nie wkurza, czy nie masz w sobie obok tych dobrych uczuć — zwykłego buntu?

 

Wobec tego, że ludzie chorują — nie mam. Złość mnie bierze, gdy widzę, jak bezdusznie wobec takiego chorego dziecka potrafi się zachować lekarz.

Może taka agresja to podświadoma obrona, lęk przed śmiercią? Może tym, którzy umierają, trzeba pozwolić spokojnie umrzeć? Po co traumatyzować żywych atmosferą śmierci?

 

Tylko że umierający to nie półnieboszczyki, to wciąż żywi ludzie. Potrzebują kontaktu z żywymi. Poza tym nie da się odgrodzić śmierci od życia. Każdy z nas nosi ją w sobie.

Często nam się wydaje, że „może każdy, ale nie ja”. Ty masz tę świadomość?

 

Chorowałam na raka i musiałam się z tym zmierzyć. To nie było łatwe, bo człowiek nie ma gotowych wzorców, nie wie, co ma myśleć. Cywilizacja, kultura o tym milczą. Twoja propozycja izolowania tych światów jest echem tego milczenia. Wolimy udawać, że wszyscy jesteśmy młodzi, piękni, zdrowi i nie um (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkich teksty tego autora)

Mirosław Pilśniak OP - ur. 1959, dominikanin, absolwent matematyki i teologii, duszpasterz rodzin, prezes Fundacji Sto Pociech, doradca duchowy ruchu Spotkań Małżeńskich, autor artykułów i książek, wydał m.in. Miłość, przyjaźń modlitwa czyli to, co najważniejsze oraz Krótką kołdrę, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

EWANGELIĄ PO GŁOWIE

LICZY SIĘ TYLKO TERAZ

Najbardziej przejmujący serial

MATEMATYKA DOBRA I ZŁA

GDZIE JEST BÓG?


komentarzeFacebook