Archwium > Numer 339 (11/2001) > Kontrowersje > Postęp czy regres?

Postęp czy regres?
Polska tolerancja pociągnęła za sobą o wiele więcej ofiar w ludziach niż w Hiszpanii terror inkwizycji.

Zastanowił mnie jeden z tematów matur pisemnych z języka polskiego: „Cywilizacja XX wieku to klęska czy tryumf człowieka? Rozstrzygnij ten dylemat, odwołując się do wybranych dzieł literackich, plastycznych, filmowych”.

Jest on co prawda bez sensu, bo nie bardzo wiem, dlaczego zdanie na temat wieku XX należy wypowiadać na podstawie dzieł literackich i filmowych, a nie na podstawie faktów, ale mniejsza o to. To już jest takie zboczenie zawodowe polonistów, dla których rzeczywistość oraz literatura to jedno. Za pięćdziesiąt lat uczniowie będą musieli na maturze pisać: „Czy plan Balcerowicza był dla Polski dobrodziejstwem czy ruiną? Rozstrzygnij dylemat, odwołując się do utworów polskich poetów końca XX wieku”.

W każdym razie zacząłem się zastanawiać, co napisałbym na tegorocznej maturze, gdybym musiał, zostawiając jednak na boku literaturę. Zastanówmy się nad kwestią: czy w porównaniu z — powiedzmy — średniowieczem wiek XX był epoką postępu czy regresu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co rozumiemy przez postęp. W dziedzinie technicznej — tak, zmiany są ogromne. Jednak czy, od średniowiecza poczynając, w kwestii swobód obywatelskich Europa zmieniała się na lepsze czy gorsze? Tu też odpowiedź jest łatwa. W porównaniu ze średniowieczem stanowiącym szczytowy okres rozwoju cywilizacji europejskiej nastąpił straszliwy regres.

Owszem, w średniowieczu nie istniała demokracja (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Włodek - ur. 1965, pracownik naukowy, przebywa w USA, publikuje w miesięczniku "W drodze" oraz w polskiej prasie wydawanej poza granicami kraju. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Góry Tabor i Hermon

Szkoła na zapisy

Dwa kroki naprzód, krok w tył

W górę podnieśmy sztandar czerwony...

Tak się zaczęło


komentarzeFacebook