Radziłem się dróg

Kiedyś wspomniałeś, że właśnie pod koniec Praskiej Wiosny pojawiły się w twoim życiu oznaki powołania do życia duchownego.

Pierwsze bardziej realne myśli o kapłaństwie pojawiły się podczas sierpniowych dni roku 1968, gdy w nocy na schodach londyńskiego domu „Velehrad” słuchaliśmy wolnej rozgłośni i zastanawialiśmy się, jak odpowiedzieć na agresję na nasz kraj. Potem jeszcze gwałtowniej nawiedziły mnie w związku z pogrzebem Jana Palacha i nasilały się przez cały rok 1969. Dosłownie w rok i dzień po powrocie z Anglii, późnym wieczorem w święto Tomasza Becketa, byłem u spowiedzi u ojca Reinsberga w zakrystii kościoła świętego Gawła. Wysłuchał moich zwierzeń, a potem powiedział mi: „Nie chcę tobą oczywiście manipulować i w żaden sposób popychać cię, ale mam wrażenie, że wyczuwam oznaki szczerego powołania do kapłaństwa. Bóg prowadzi ciebie inaczej niż twoich kolegów. Teraz jednak twoim pierwszym zadaniem jest dokończenie studiów, bo nie ma sensu ich zostawiać i robić z siebie świętego. Ta droga będzie długa! Rodzice nie będą z tego powodu zachwyceni, możliwe, że ojciec zniesie to lepiej niż matka”. Mówił tak, jakby to była oczywista sprawa. Słuchając jego słów, uświadomiłem sobie, że mówi o czymś, co rzeczywiście odpowiada moim najgłębszym pragnieniom. Miałem uczucie wielkiej ulgi i rozjaśnienia, jak gdyby narodziło się coś, co było we mnie dotąd głęboko ukryte. Powstała we mnie wielka tęsknota za kapłaństwem. Ta myś (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomáš Halík - ur. 1948, wyświęcony tajnie na kapłana w roku 1978, pracował jako psychoterapeuta, obecnie duszpasterz akademicki, kieruje Czeską Akademią Chrześcijańską, wykłada filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Mistyka a duchowa diagnoza naszych czasów

Dotknij ran, wytrzymaj wątpliwości

Chrześcijanie a ekologia

Religia i polityka

Przemilczać czy upubliczniać


komentarzeFacebook