Mieć w życiu pasje

Jak dokonało się u Ojca przejście od wiary dziecięcej do wiary dojrzałej?

Podczas pobytu w szkole, pomimo mojego zachwytu pięknem liturgii, nie byłem bynajmniej chłopcem pobożnym. Nie służyłem wcale dobrym przykładem. Byłem chłopakiem, który przełaził przez ogrodzenie szkoły, żeby pójść do pubu, zapalić papierosa i coś wypić. Omal nie zostałem wyrzucony ze szkoły po tym, jak nakryto mnie czytającego powieść Kochanek Lady Chatterley w czasie nabożeństwa! Nigdy nie przestałem wierzyć w Boga. Wiara była jak powietrze, którym oddychałem; tak samo nigdy nie przestałem wątpić w istnienie chmur czy drzew. Istnienie Boga było oczywiste, ale nie myślałem wtedy zbyt wiele o religii.

Chciałem zrobić sobie roczną przerwę przed podjęciem studiów, aby nabrać trochę więcej doświadczenia. Znalazłem pracę w biurze w Londynie. Tam po raz pierwszy zaprzyjaźniłem się z niekatolikami, którzy zadawali trudne pytania o moją wiarę i chcieli wiedzieć, dlaczego w ogóle w coś wierzę. To był dla mnie prawdziwy przełom. Po raz pierwszy stanąłem wobec konieczności odpowiedzi na pytanie, czy moja wiara jest prawdziwa. Jeśli tak, to powinna być najistotniejszą sprawą w moim życiu. Jeśli nie, może w takim razie powinienem odejść od wiary. Opuszczenie jednorodnego środowiska katolickiego i zanurzenie się w świat niekatolików było dla mnie szokiem, który w konsekwencji doprowadził mnie do dojrzałej wiary.

Czy to właśnie wtedy zdał so (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Odwaga

"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody"

Przekroczyć podziały

Głoszenie słowa

Przyszłość


komentarzeFacebook