Archwium > Numer 333 (05/2001) > Prymas Tysiąclecia > Siedziałem ze świętym w kryminale

Siedziałem ze świętym w kryminale

Po filmie Teresy Kotlarczykowej „Prymas” ma Ksiądz dwa wizerunki: jeden rzeczywisty, drugi filmowy. Chciałbym się dowiedzieć, ile prawdy jest w tym ostatnim. Zacznijmy od pierwszego spotkania Księdza z prymasem Wyszyńskim w Stoczku Warmińskim.

Siedziałem trzeci rok w Rawiczu — z wyrokiem na dziesięć — za zorganizowanie grupy młodzieżowej, która rzekomo „chciała siłą obalić ustrój Polski Ludowej”. Ktoś poradził rodzicom, żeby wnieśli prośbę o nadzwyczajną rewizję. Z listem polecającym pojechali do księdza Jana Czuja, wybitnego patrologa, który należał do Związku Księży Intelektualistów popieranego przez władze. Uważał on, że ATK trzeba ratować. Komuniści trochę się z Czujem liczyli, miał kogoś w Biurze Politycznym. Obiecali księdzu, że jak będzie możliwość, to przydzielą mnie gdzie indziej, bo w Rawiczu siedziałem z politycznymi w białym pawilonie. Może mnie dadzą tam, gdzie mógłbym pracować jako sanitariusz. Miałem odpowiedni kurs. Tyle mi ojciec powiedział na widzeniu w Rawiczu. Te widzenia były czymś koszmarnym. W korytarzyku przedzielonym kratami kilka par więźniów i odwiedzających wzajemnie się przekrzykiwało.

Po miesiącu oddziałowy kazał mi się pakować. Koledzy myśleli, że mam amnestię. Zbiegało się to ze świętem wojska, bo to było w okolicach 12 października.

„Ubierać się, pojedziemy, na miejscu się wszystkiego dowiecie”. Wieczorem dotarliśmy do Olsztyna. Krótki post& (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Skorodecki - ur. 1919, pochodzi ze Lwowa, święcenia kapłańskie otrzymał w 1945, aresztowany przez UB w 1951 i skazany na 10 lat więzienia, w latach 1953?1955 współwięzień Stefana kard. Wyszyńskiego, aktualnie kapłan diecezji szczecińsko?kamieńskiej, mieszka w Szczecinie. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Wielki Piątek Anno Domini 1949

Raport o stanie wyłysienia parafii

Who is who

Kiedy z nieba zstępuje anarchia

Drabina Melchiora


komentarzeFacebook