Archwium > Numer 332 (04/2001) > Rozmowa w drodze > Noc między dwoma dniami

Noc między dwoma dniami

Rozmawiać z Księdzem Biskupem to tak, jakby słuchać kogoś, kto przeżył cały XX wiek. Urodził się Ksiądz Biskup dokładnie w dzień przed I wojną światową, która dla części historyków oznacza początek minionego wieku.

Rzeczywiście, urodziłem się 31 lipca 1914 roku, w dzień św. Ignacego, ale proszę mi wierzyć, że to nie z mojego powodu wybuchła wojna.

Przez dobre wychowanie nie przypominalibyśmy wieku, ale Ksiądz Biskup sam często powtarza, że jest bezkonkurencyjnie najstarszym biskupem w Polsce. Ostatnio zresztą jako biskup senior prowadził Jego Ekscelencja rekolekcje dla polskich biskupów na Jasnej Górze.

Muszę wyznać, że kiedy mnie Prymas poprosił o ich poprowadzenie, byłem zdumiony i przypomniała mi się nowelka przeczytana w „Reader’s Digest”: młode małżeństwo sprawiło sobie nowe meble. Było zadowolone, ale kłopot pojawiał się za każdym razem, ilekroć przejeżdżał tramwaj. Otwierała się wtedy szafa. Gdy mąż wyszedł do pracy, kobieta zadzwoniła do firmy meblowej: „Co wy za buble sprzedajecie! Nowa szafa, a bezustannie się otwiera!”. „Proszę się nie martwić, zaraz przyślemy naszego przedstawiciela”. Przyszedł, obejrzał i mówi: „Zupełnie tego nie rozumiem. Pani pozwoli, że wejdę do środka i zobaczę, co się dzieje, gdy przejeżdża tramwaj”. Za chwilę wchodzi mąż i po zdjęciu płaszcza pierwsze kroki kieruje do szafy, żeby go powiesić. „A pan co tu robi?” — pyta. &mdas (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ignacy Jeż - ur. 1914, biskup senior, święcenia kapłańskie w 1937 roku, 1960?1972 biskup pomocniczy w Gorzowie Wlkp., 1972?1992 biskup koszalińsko-kołobrzeski, protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce, przewodniczący Komitetu Polskich Księży b. Więźniów Obozów Koncentracyjnych, mieszka w Koszalinie. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Pożegnanie z Afryką

Najdziwniejsze oklaski w moim życiu

Kto wierzy w życzenia

Cios

Władca pierścienia


komentarzeFacebook