Chwała Chrystusa

Zmartwychwstanie to nie tylko życie po śmierci. Jest to najpierw życie, które wyrasta z bierności i uległości Jezusa, z Jego czekania. Historia cierpienia Jezusa pokazuje, że zmartwychwstanie jest przedarciem się przez bierność. Do Ogrójca przychodzi tłum prowadzony przez Judasza:

A Jezus (...) wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: „Kogo szukacie?”. Odpowiedzieli Mu: „Jezusa z Nazaretu”. Rzekł do nich Jezus: „Ja jestem”. (...) Skoro więc rzekł do nich: „Ja jestem”, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: „Kogo szukacie?”. Oni zaś powiedzieli: „Jezusa z Nazaretu”. Jezus odrzekł: „Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść” (J 18,4–8).

Kiedy Jezus został skazany na bierność, objawił swoją chwałę: „Kogo szukacie? Ja jestem”. Słowa te są odbiciem całej drogi, nawiązują do Mojżesza i krzewu gorejącego: „Jestem Bogiem. Jestem, który jestem” (Wj 3,1–6). W Ogrójcu chwała Boga objawia się sama, a oni padają twarzą na ziemię. Wtedy Jezus zostaje wydany. Jednak już w tym wydaniu widzimy chwałę Boga. Ujawnia się ona zarówno w bierności, jak i w zmartwychwstaniu Jezusa.

„A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni — mówi Jezus — tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne&rdq (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Stać się ojcem

Największa udręka świata

Kapłan i jego zdrowie psychiczne

Modlitwa


komentarzeFacebook