Chwała Chrystusa

Zmartwychwstanie to nie tylko życie po śmierci. Jest to najpierw życie, które wyrasta z bierności i uległości Jezusa, z Jego czekania. Historia cierpienia Jezusa pokazuje, że zmartwychwstanie jest przedarciem się przez bierność. Do Ogrójca przychodzi tłum prowadzony przez Judasza:

A Jezus (...) wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: „Kogo szukacie?”. Odpowiedzieli Mu: „Jezusa z Nazaretu”. Rzekł do nich Jezus: „Ja jestem”. (...) Skoro więc rzekł do nich: „Ja jestem”, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: „Kogo szukacie?”. Oni zaś powiedzieli: „Jezusa z Nazaretu”. Jezus odrzekł: „Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść” (J 18,4–8).

Kiedy Jezus został skazany na bierność, objawił swoją chwałę: „Kogo szukacie? Ja jestem”. Słowa te są odbiciem całej drogi, nawiązują do Mojżesza i krzewu gorejącego: „Jestem Bogiem. Jestem, który jestem” (Wj 3,1–6). W Ogrójcu chwała Boga objawia się sama, a oni padają twarzą na ziemię. Wtedy Jezus zostaje wydany. Jednak już w tym wydaniu widzimy chwałę Boga. Ujawnia się ona zarówno w bierności, jak i w zmartwychwstaniu Jezusa.

„A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni — mówi Jezus — tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne&rdq (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Starajcie się...

Największa udręka świata

Stać się ojcem

Ukryta obietnica

Drogi Ojcze


komentarzeFacebook